\n\n\n\n\n\n\n\n

Чорні тернопільські писанки - для багатства. ФОТО

Більше двох сотень писанок, які представляють різні регіони України можна оглянути на виставці «Писанкове розмаїття». Цю експозицію розгорнули у фойє Тернопільського обласного краєзнавчого музею. Автором усіх писанок є майстер художнього писанкарства зі Скали-Подільської Борщівського району Ірина Харатін.

Виставка, яка відкрилася в обласному центрі – це друга персональна виставка майстрині. Мистецтвом писанкарства Ірина Харатін займається уже п’ять років. За цей період часу дослідила та вивчила писанки майже усіх регіонів України, окрім лемківської. Жінка не тільки сама створює писанки, а й навчає цій справі дітей у гуртку «Диво-писанка», який діє у Скала-Подільському дитячому парку.

На виставці в краєзнавчому музеї представлені писанки гуцульські, чернігівські, київські, одеські та інші. Але на думку автора, найцікавішими для тернополян будуть писанки саме нашого регіону – тернопільські. Адже вони належать до найдавніших писанок, і відрізняються від інших тим, що їх пишуть на чорному тлі.

- В експозиції представлена велика колекція саме тернопільських писанок, - говорить Ірина Харитін. – Вони вирізняються своє оригінальність, оскільки пишуться на чорному тлі. Досліджуючи цю писанку дізналася, що є два варіанти чому тло у неї чорне. Перший пов’язаний із тим, що у дні жалоби жінки писали писанки на чорному тлі та доповнювали їх червоною і жовтою фарбами, що символізували сльози. А ось другий варіант мені особисто більше імпонує. На наших теренах найбільшою цінністю завжди була земля. Земля - це багатство. Тому на чорному тлі писали для багатства, здоров’я, щоб людина вірила, що може чогось досягти. Жовті крапки на чорному тіл - це зерно, червоні елементи – любов. Загалом кожен символ має своє значення, несе певний код.

Є серед представлених виробів й чимало авторських писанок Ірини Харатін. На них вона зображає церкви, квіти, метеликів. Є й писанки, наприклад із символами «Євро-2012» чи з ангелом, що тримає у руках гітару. Незважаючи на те, що це нетрадиційні для писанки орнаменти, кожен малюнок виконаний художницею не просто так, а несе також певний зміст, має своє смислове навантаження.

- Коли створюю авторські писанки, то включаю елементи, які мають велике значення для мене особисто чи для тієї людини кому призначена писанка, - зазначає майстриня. - Дуже люблю писати церкви, є також метелики, квіти. У більшості випадків такі орнаменти спадають на думку спонтанно. Цікаво, що авторську писанку я не продумую заздалегідь, а малюю одразу, на одному диханні.

Майстриня переконана, що навчитися створювати писанку може кожен, було б тільки бажання. А ще до цієї справи необхідно підходити з душею, у гарному настрої і з любов’ю. Навіть якщо людина не знає традиційних символів, які наносять на писанки, вона може відтворити те, що близьке їй. І тоді така писанка також буде особистим оберегом для того, хто її створив. До речі, після відкриття виставки Ірина Харатін, а також родина Ярослава Осадци провели для бажаючих майстер-клас з виготовлення писанок.

Виставка «Писанкове розмаїття» діятиме в краєзнавчому музеї до 26 квітня.

Ольга Трач

Фото автора