\n\n\n\n\n\n\n\n

Мільйон, бойові та окопні: молодих українців запрошують на "Контракт 18-24"

У лютому Міністерство оборони України офіційно розпочало проєкт "Контракт 18-24". Це добровільна ініціатива для українців віком 18-24 роки, які готові на рік долучитися до Сил оборони. В загальний перелік проєкту входить 18 посад.

Про це в інтерв'ю Суспільному розповів начальник групи рекрутингу управління 108 окремого гірсько-штурмового батальйону 10 бригади "Едельвейс" Володимир Боднар. Спілкувалася з ним Наталія Бончук.

Які це посади?

"Це бойові посади. В першу чергу, стрільці, розвідники, стрільці-снайпери, стрільці-санітари, кулеметники, гранатометники та інші".

Як долучитися до проєкту?

"Можна напряму зі мною зв’язатись або ж через рекрутинговий центр, українську армію, перший рекрутинговий центр сухопутних військ у Києві. Ми супроводжуємо від моменту, коли людина прийняла рішення про цей контракт. Підтримуємо її, допомагаємо зі збором документів, добиранням до нашого постійного пункту дислокації. Людина повинна здати фізичну підготовку, тести психолога, проходить профвідбір".

У чому його перевага?

"По-перше, фінансова сторона. Мільйон виплачують трьома частинами. Перша частина — двісті тисяч, їх до п'яти днів зараховують на рахунок. Друга частина — триста тисяч. Їх зараховують на рахунок після першого бойового виходу. Решту суми, пів мільйона гривень, виплачують після завершення контракту. Є ще деякі умови, прописані в 153-й постанові Кабінету Міністрів. Тобто, людина має пробути за цей рік не менше, ніж 180 днів на бойових".

Окрім мільйона, чи є ще виплати у бригаді?

"Так, є ще зарплата, яка не належить до цього мільйона. В нашій військовій частині вона на 25% більша, ніж в простих військових частинах, тому що ми вважаємося елітними військами. Плюс бойові, так звана "сотка", і плюс 70 окопних. Бойових сто тисяч, бойових сімдесят тисяч, які доплачують за кожних 30 днів на фронті, з розрахунку на кількість днів.

Тобто, якщо людина, наприклад, 15 днів відбула на фронті і 15 днів відбула в тилових районах, то вона отримає 50 тисяч, а також 35 тисяч із 70-ти тисяч їй зарахують на наступний місяць. Також є багато пільг, комунальні послуги, оплата автоцивілки, безплатне навчання, нульова іпотека і так далі".

Якщо боєць загине, цей мільйон зможуть отримати рідні? Чи продумана така процедура?

"Цей мільйон виплачувати не будуть, будуть виплачувати суму, визначену державою, 15 мільйонів за загиблого воїна. Давайте будемо говорити про те, щоб люди не гинули. Ми йдемо на цей контракт, у військо, йдемо захищати нашу волю, державу, незалежність. Ми не йдемо туди вмирати".

Який вигляд зараз має війна?

"На даний час це війна дронів, тому що дрони — це наші очі, руки, деколи й наші ноги. Вся розвідку проводять дронами. Мінусування піхоти противника, її штурмової групи проводять дронами".

Скільки триває підготовка і навчання за контрактом?

Готуємо людей самі. Молодих хлопців готують наші інструктори. Це бойові сержанти, солдати, які своїм бойовим досвідом діляться з ними. За часом — це 45 днів базової підготовки в навчальному центрі. Є ще бригадне злагодження. Це навчання триває 14 днів. Але, якщо бійцю мало, ми будемо його до того моменту, поки не побачимо, що він готовий виконувати бойові завдання.

Після закінчення цього контракту боєць має 12 місяців бути звільненим від мобілізації. Чи справді це його убезпечує?

"Людина після закінчення контракту має право ще на виїзд за кордон. Все детально розписано в 153-й постанові Кабінету Міністрів. Поки перевірити це на практиці не можемо, ще не відпрацьований алгоритм, бо ні в кого не закінчився такий контракт. Думаю, як прописано в постанові, такі терміни будуть".

Оксана Цвик, Наталія Бончук, Суспільне