Щоб не зіпсувати свято: фахівці розповіли, як правильно обирати продукти
Під час підготовки до різдвяно-новорічних свят варто звернути увагу на якість та безпечність харчових продуктів. Адже святкові страви насамперед повинні бути безпечними.
Як правильно обирати м’ясо, птицю, рибу та інші продукти для приготування страв радять фахівці Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області.
Найперше правило – звертати увагу на зовнішній вигляд харчових продуктів.
- Обираючи яловичину, пам’ятайте, що м’ясо молодих тварин – сірувато-рожевого кольору, жир – білого, - пояснюють спеціалісти. – М’ясо дорослих тварин – рожеве, жировий прошарок у нього злегка жовтуватий; м’ясо старих тварин темно-червоного кольору, жир –жовтого. Вік птиці можна визначити за такими ознаками: у старої –шкіра більш товстіша, підшкірний і внутрішній жир жовтого кольору, грудна хрящова кістка дуже тверда на дотик. У молодої птиці ніжна шкіра, білий жир, еластична грудна кісточка. У свіжої риби луска чиста, блискуча, міцно тримається на шкірі, очі світлі, зябра яскраво-червоні, черевце тверде, м'якоть пружна, при натисканні пальцем в ній не залишаються вм’ятини. Смак свіжої риби буває не однаковий. Короп, наприклад, найсмачніший у період з вересня до квітня, а щука – з лютого до квітня. Заморожена риба повинна бути без льодової кірки, зі збереженою пружністю та природним запахом.
Молочну продукцію найкраще обирати запаковану у перевірених місцях, де є відповідні умови зберігання. Обов’язково треба перевіряти дату виготовлення, термін придатності та умови зберігання. Не купуйте товар із пошкодженою упаковкою або зміною кольору. Деформовані банки, зім’яті та розірвані упаковки, завітрені з неприємним запахом продукти – це ознаки порушення умов зберігання, що призводить до пошкодження товару.
Під час приготування страв правильно розморожуйте м’ясні напівфабрикати, рибу, тушки птиці та субпродукти. Їх не можна розморожувати біля плити або у воді, оскільки мікроорганізми починають швидко розмножуватися. Розморожування слід проводити повільно в холодильнику та слідкувати, щоб тала рідина не забруднила інші продукти.
- Обирайте для святкового столу сезонні овочі, які зазвичай, менш оброблені, - додають у Держпродспоживслужбі. – Не купуйте харчові продукти у випадкових осіб або в місцях несанкціонованої торгівлі. Обирайте підприємства продовольчої торгівлі, агропродовольчі ринки, на яких проводиться ветеринарно-санітарна експертиза продуктів. Використовуйте для приготування їжі тільки свіжі харчові продукти. Радимо закуповувати тільки ті продукти, які вам знадобляться для приготування святкових страв, і які дійсно будуть використані до кінця зазначеного виробником терміну.
Замість кремових тортів, кексів і тістечок для солодкого столу краще обрати чорний шоколад з вмістом какао-бобів щонайменше 76%, фрукти і сухофрукти. Святкову трапезу найкраще розпочинати із салатів зі свіжими овочами або фруктами, що приправлені рослинною олією, йогуртами, соком лимона або граната. Такі салати легко засвоюються, а також містять вітаміни, мінеральні речовини і ферменти.
Про всяк випадок у Держпродспоживслужбі радять зберігати чеки, якщо доведеться повернути товар із дефектом або скаржитися на його якість.
Ольга Трач