Депутати з ВО "Свобода" та ПР зневажають тернополян
Депутати "болт забили" на тернополян та їхні проблеми – таке припущення напрошується після прийому міських нардепів, на який ходили журналісти RIA. Лише двоє з 40 міських обранців, які мали проводити зустрічі з городянами 11 квітня з 17 до 19 години, були на місці.
Вперше чули
На офіційному сайті міськради вказані дні та години прийому кожного депутата з усіма адресами. На перевірку їхньої роботи ми вирушили у п'ятницю, 11 квітня. Прийом мав проводити 41 депутат із 60. Час у всіх однаковий — із 17 до 19 години, а місця — різні. Це гуртожитки вузів, школи, жеки, держустанови та інше.
На рейд вирушили 40 осіб — усі журналісти, рекламні агенти Медіа Корпорації RIA та активні читачі. Результати і здивували, і засмутили.
- Депутат? А що? Він у нас має бути? - здивовано перепитують працівниці школи, де мав би приймати свободівець Ігор Дулеба. - Колись, здається, хтось із людей сюди приходив, але нікого не знайшов.
- Який, *****, прийом депутата? Не смішіть, - емоційно відповів житель Пронятина, якого ми зустріли біля приміщення, де мав приймати Андрій Шило.
Із чоловіком було двоє приятелів, які також висловились.
- Від вас перший раз чую, що тут депутат приймає, - сказав чолов'яга. - Толку з нього і так мало. Що зробити треба, то громадою робимо. Скидаємось грішми, а депутат тільки тільки так – для формальності.
Не лише патріотичні сили непомітні тернополянам. Окремих депутатів-регіоналів люди, з якими ми спілкувалися, взагалі не бачили. Зокрема, вони вперше почули про прізвища, прийом або й
- Здається, ше минулого року він тут десь проводив прийом людей, - каже працівниця школи, в приміщенні якої мав приймати свободівець Андрій Грегоращук. - Але цього року ще не бачила... Було, що приходили люди та питали за депутатом. Але так і не знаходили.
Цього року бачили
Подібні пояснення — "ще минулого року бачили" ми почули щодо свободівців Ірини Бурди, Ігоря Липки, Костянтина Маціпури, Михайла Окаринського, Сергія Танчука, Віталія Хоркавого.
Цього року працівники приміщень, де приймають депутати, бачили представників "Свободи" Михайла Сиротюка, Андрія Сисюка, Володимира Швайку, Андрія Строєвуса, Ігоря Костіва, представника "Громадянської позиції" Петра Ландяка.
- Пан Петро рідко пропускає, - каже тернополянка, яка чекає у гуртожитку техуніверситету, де мав приймати Петро Ландяк. – Може, він після шостої буде. Чекайте.
На депутата чекали дві жінки з питань субсидій та чоловік, який повідомив, що має "особисту справу".
Оскільки ми фіксували присутність депутатів у їхні робочі години, з 17-ї до 19-ї, то після шостої перевіряти не повертались. Відтак пану Ландяку зарахували прогул. Схожа ситуація — із депутатом
З депутатами-свободівцями Анатолієм Фарцабеєм, Михайлом Чорненьким, регіоналом Сергієм Мамаєвим, Віталієм Смакоузом — від партії "Діти війни", які прийом прогуляли, контактувати можна через вахтерів та охоронців. Десь нам продиктували мобільний номер депутата чи дали візитку. А десь просили залишити свої контакти. Мовляв, "депутат просив людей залишати номер, потім перетелефонує". Дивна ситуація з депутатом від "Свободи" Богданом Попадином. Згідно з інформацією на сайті міськради, прийом він проводить у п'ятницю. Проте на таблиці в "Залізничнику", де приймає, зазначена середа. Про прийом по середах повідомив і директор Будинку культури.
Можуть допомогти
У локаціях, де повинні приймати інші депутати, було або зачинено, або ж не було людей. Тож запитати, чи обранці показуються "на районі", не було в кого.
- Колись для цікавості проїхався кількома школами і жеками, де мали приймати депутати, - каже наш читач Вадим Савка. - З шести був один. Депутати насправді мають дуже серйозні повноваження. Зі скарг людей вони навіть рішення на голосування можуть готувати. Тобто ремонт будинку, території, робота нічних закладів, встановлення лавок біля будинків, прибирання та благоустрій, вивезення сміття, робота жеку, матеріальна допомога... Та з будь-якого питання можна звертатися до депутата. І він має допомагати, чи хоча б спробувати це зробити. Щоправда, є проблема і з нашими людьми. Якось один депутат зізнався, що приходив і чекав на відвідувачів, але часто взагалі нікого не було. Тому просто дав собі спокій. Але бути на місці — їхній обов'язок!
- Правильно, що контролюєте, - сказав чоловік. - Цей депутат щотижня є, і люди ходять. Тут головне, щоб кілька прийшло і стежку протоптало. Люди знають, що і як. Тому не бояться йти. Така участь депутата має бути, бо працює з людьми, жеком,
Припускаємо, що після публікації у більшості міських депутатів будуть свої аргументи на захист. Хтось — на лікарняному чи має роботу на виїзді, дехто вирішує важливі питання з життя міста та тернополян, у когось — сімейні обставини і т. д. Проте суть залишається незмінною — депутатів на офіційно проанонсованому прийомі немає. Зрештою, у кожного може бути до п'яти помічників, тож для посередництва міг приймати хтось із них. Закликаємо депутатів не порушувати закон і не нехтувати своїми обов'язками та правами тернополян. Якщо інформація на сайті міськради неактуальна, просимо її замінити. А якщо усе без змін — закликаємо ходити на прийом.
Павло ЛЕВКІВ, юрист місцевого осередку комітету виборців України: - У законі справді прописано, що депутати повинні проводити прийом громадян і звітувати про свою діяльність. Ви часто звіти чули? Ось і я про це. Депутат — виборча посада, а тому притягнути його до відповідальності майже неможливо. Є процедура відкликання депутата, але вона недосконало прописана і складна в реалізації. У Тернополі є депутати, які дійсно працюють із громадянами, лобіюють їхні інтереси, консультують та допомагають вирішувати проблеми. Проте, на жаль, таких — одиниці. З такої перевірки людям варто зробити висновки щодо якості роботи міських депутатів і не забути про них під час наступних виборів.