\n\n\n\n\n\n\n\n

Тернопільські спиртзаводи Яценюк готує для скупки?

Чортківські аграрії вкотре перекрили дорогу в Нагірянці за борги перед ними «Укрспирту». Траса має міжнародне значення, тож акцію протесту не полишили без уваги. Приїхали міліція й ДАІ, взялися пояснювати людям, що за таку акцію їх можуть притягнути до адміністративної, а то й кримінальної відповідальності. Однак протестувальники не бачать іншого виходу. Мільйонні борги гасити немає чим, банки тиснуть, робота простоює. Кажуть — через утворене ще командою Януковича держпідприємство «Укрспирт» нині доводять до банкрутства і спиртову галузь області, а аграріїв, які постачають галузі сировину, пустять під монастир…

Окрім грошей, чортківці вимагають, щоб запрацював Марилівський спиртзавод, і як продовження теми — щоб грошовий потік від доходів спиртзаводів повернули в місцеву скарбницю зі столичної. Ці вимоги страйком аграрних підприємств Чортківщини ставив ще під час зустрічі з представниками «Укрспирту» на нараді в Тернополі у листопаді. Тоді дві години пішло на крики і сварки, але почути від спиртовиків, коли будуть гроші, ні в. о. голови облдержадміністрації Іванові Крисаку, ні аграріям не вдалося. Про відповіді на решту питань годі й казати.

Начальник управління контрольно-ревізійної роботи ДП «Укрспирт» Ігор Ільчишин тоді запевняв, що оборотних коштів у держпідприємства немає. А проблема виникла через те, що «Укрспирт» уклав договір на постачання великої партії спирту з одним замовником. Але той чомусь відмовився від продукції. Тож зерно, яке завезли приватні аграрні підприємства (ПАПи) на Марилівський спиртозавод, так і залишилося чекати кращих часів, як і спирт, що його вже приготували до відвантаження. Тоді ж таки на зустрічі представники «Укрспирту» скаржилися, що після того, як почалися проблеми з Кримом і Донбасом, в Україні поменшало споживачів алкопродукції. Мовляв, найбільш питущі реґіони відпали, а кількість лікеро-горілчаних заводів не зменшилася. Можна було б повірити на слово. Якби не кілька «але». Із розмов з аграріями, працівниками деяких спиртзаводів, податківцями, а також після ознайомлення з розслідуваннями діяльності «Укрспирту» ситуація вимальовується трохи інша. І конфлікт із Чортківськими ПАПами можна охарактеризувати так: «прорвало». Налагоджена за часів Віктора Януковича система дала збій. Витоки українського спирту Почалося все з перетворення концерну «Укрспирт» на держпідприємство у 2010 році. Микола Азаров підписав відповідну постанову Кабінету Міністрів. А через два роки всі гроші перевели у столицю «завдяки» змінам у податковому законодавстві. Вийшло так, що хліб забирали в центр, а на місцях залишали тільки крихти й відходи. За режиму Януковича об'єднання спиртзаводів в одній структурі означало контроль і розпорядження шаленими прибутками. За інформацією прес-служби екс-нардепа Геннадія Москаля, тодішні міністр-силовик Віталій Захарченко, перший заступник начальника податкової міліції Юрій Атаманюк і бізнесмен Олексій Чеботарьов курували діяльність майже всіх спиртзаводів України. На кожному був свій «смотрящій», який контролював обсяги виробництва леґального і «лівого» спиртів, виконував інші «спецзамовлення» шефів. В деяких інтернет-виданнях у публікаціях про «лівак» фіґурували навіть тернопільські спиртзаводи. Нині влада змінилася, тож цілком можливо, що і розпорядники прибутків спиртової галузі — теж. В неофіційній розмові з представниками «Укрспирту» з'ясувалося, що впливові люди з Міністерства фінансів накинули оком на успішні спиртзаводи і навіть пропонували придбати цікаві для них об'єкти. Ще спиртовики скаржилися, що на них тисне податкова незліченними перевірками і приписуванням мільйонних штрафів. Хоча, якщо вірити публікаціям в Інтернеті, боротьба між Державною фіскальною службою і «Укрспиртом» має публічний і символічний характер. Все робиться для того, аби навішати борги на спиртзаводи, щоб у разі згоди парламенту на приватизацію цих підприємств ніхто не міг їх купити, крім «своїх».
За матеріалами Zbruc.eu