\n\n\n\n\n\n\n\n

Унікальне мистецьке видання презентували у Тернополі. ФОТО

П’ятитомний художній альбом-каталог «Голос моєї душі» презентували у Тернопільській обласній універсальній науковій бібліотеці. Він присвячений творчості видатного українського митця, народного художника України, лауреата Національної Шевченківської премії – Івана Марчука.

- Цей унікальний п’ятитомник, що охоплює понад 3000 творів митця – від перших студентських пошуків до останніх полотен, написаних у Відні, - був представлений як справжнє свято образотворчого мистецтва, - розповіли у бібліотеці. – Видання вразило не лише обсягом і якістю, а й глибиною відображення еволюції майстра – від ранніх експериментів до високої філософії лінії й кольору. Не менш захоплюючими стали унікальні розділи, присвячені ескізам, майстерні митця та навіть його «сліпим» малюнкам – справжнім метафорам внутрішнього світла. Особливо зворушливим моментом під час презентації став перегляд фрагментів відео з віденської виставки «Скажи мені правду», де мистецтво Марчука заговорило крізь ефект віртуальної реальності. Це була не просто демонстрація, а глибоке занурення в художній простір митця, де звучать його слова: «Мистецтво — це моя правда. Якщо вона болить — значить вона жива. Як і моя Україна». Ці слова стали лейтмотивом усього вечора.

Альбом-каталог «Голос моєї душі» — це найповніше зібрання художніх творів Івана Марчука, створених ним від 1950-х років до 2024 року. На понад 2000 сторінках представлено близько 3000 робіт, багато з яких друкуються вперше.

Унікальним це видання  роблять три позиції. По-перше, - велика кількість представлених робіт. Такий масштабний проект став можливим завдяки архівам самого художника, участі українських музеїв, галерей, аукціонних компаній і приватних колекціонерів з усього світу. По-друге, - висока якість ілюстрацій. Більшість репродукцій мають великий формат і точно передають колірну палітру оригінальних робіт, що дає змогу максимально наблизити глядача до живопису. Візуальний ряд 5-томного видання «Голосу моєї душі» створено за допомогою сучасної професійної фотозйомки робіт художника з його архівів. По-третє, - включення унікального матеріалу, який раніше не публікувався або був відомий лише фрагментарно. Це, зокрема, керамічні вироби, мозаїка, студентські роботи, ескізи, а також експериментальний «Сліпий цикл» — роботи, створені із заплющеними очима під час подорожей.

Видання вже посіло почесне місце у фонді бібліотеки та відтепер доступне для читачів.

Ольга Трач

Фото зі сторінки бібліотеки у фейсбуці