Влада подарувала Гуді ділянку вартістю два мільйони за копійки?
Міські депутати дозволили віддати комунальну землю будівельній фірмі за "копійки", а виконком дав добро на зведення там багатоповерхівки. Бюджет при цьому від забудовника не отримає нічого. Юристи переконані - є порушення. Забудовник стверджує – все законно.
Грошова оцінка майже 24 сотих, де зводять дім, – більше 2 млн грн, але забудовник заплатить не більше 93 тисяч. Проте міська влада, яка мала б працювати в інтересах громади та дбати про наповнення бюджекту, погодила таку суборенду, а потім дозвола підприємцю будувати.
- Видається, що дерибан міської землі успішно триває, - каже тернополянин Андрій Гоцко. - Замість продавати її з аукціонів, аби наповнити міський бюджет, міська влада та депутати, припускаю, реалізовують схеми, за яких будівельники - у виграші, а городяни та бюджет - "із носом". І контролюючі структури мовчать!
І оренду погодили і будувати дозволили
У місці, де раніше працював "пташиний ринок", будівництво розпочали в жовтні. Хоча комунальну землю площею майже 24 сотих міськрада в 2010 р. віддала в оренду до 2013-го товариству з обмеженою відповідальністю "Тернопільський міський ринок, ЛТД" для обслуговування ринку без можливості там будувати. Проте ділянку таки передали в суборенду ПП "Креатор-Буд".
- Орендувати ту ділянку було для нас збитковим, - каже гендиректор "Тернопільського міського ринку, ЛТД" Юрій Ворко. - Це основна причина передачі її в суборенду. Окрім того, в 2013-му закінчується наш термін оренди, тому, аби там щось облаштовувати та змінювати - надто мало часу.
Міська рада, без дозволу якої таку операцію провести неможливо, на цей крок дала згоду.
"Погодити товариству з обмеженою відповідальністю "Тернопільський міський ринок, ЛТД" передачу в суборенду земельної ділянки площею 0,2358 га, наданої в оренду для обслуговування ринку за адресою: вул. Лепкого приватному підприємству "Креатор-Буд" на термін дії договору оренди земельної ділянки... Зобов'язати приватне підприємство "Креатор-Буд" у місячний термін оформити договір суборенди земельної ділянки", - цитуємо рішення сесії від 08.04.2011 р. за №6/7/100.
Договору суборенди у міськраді, хоч ми й звернулися із запитом, не надали, зате надіслали копії договору оренди між ринком і мерією. За законом, договір суборенди не може суперечити договору оренди, тож останній ми передали київським юристам (до них звернулися задля об'єктивності – прим. ред.), аби ті визначили, чи раптом не переступили влада та депутати закон.
- Відповідно до ст. 8 Закону “Про оренду землі” орендовану ділянку або її частину орендар може передати у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця, - пояснює київський юрист Богдан Глядик. – При цьому умови договору суборенди повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому.
Нагадаємо, у договорі написано, що земля надана – “для обслуговування ринку”, а її цільове використання згідно класифікатора – “землі ринкової інфраструктури”.
- За класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою Держкомземом, їх поділяють на землі житлової та землі громадської забудови, - роповідає пан Глядик. – Землі ринкової інфраструктури належать до одного підрозділу, землі для будівництва і обслуговування багатоквартирних житлових будинків - до іншого. Тож цільове використання земель – різне. Вважаю, що ділянку на вул. Лепкого не можна передавати в суборенду та будувати там, адже це суперечить умовам договору та Закону “Про оренду землі”.
Міські посадовці оренду землі погодили (не змінивши цільового використання землі – прим. ред.), а згодом виконком дозволив там будувати. "Погоджено ПП "Креатор-Буд" містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки під будівництво багатоквартирного житлового будинку із вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою вул. Лепкого", - цитуємо рішення виконкому від 28.09.2011 р. за №1570.
Будівництво вже розпочали. Більше того, в офісі забудовника людям уже пропонують квартири у будинку, який зводять на Б.Лепкого. Про це нам повідомив постійний читач (ім'я та прізвище нам відомі – прим. ред.). Згадується будинок на вул. Лепкого і в рекламі "Креатор-Буду", яку транслює місцеве телебачення.
Сотик землі дешевший за метр житла
Пощастило забудовнику і з ціною, в яку йому офіційно обійдеться ділянка. За нормативною грошовою оцінкою, вартість такого шматка землі у місті - більше 2 млн грн. Проте, забудовник, як ми писали вище, отримав її в суборенду. Розмір сплати у цьому випадку, за законом, не перевищує розміру сплати за оренду. Тобто йдеться про 4415 грн на місяць. Хоча насправді сума може бути й меншою. Договір суборенди діятиме 21 місяць до червня 2013 року. Можливо, дім зведуть швидше, але якщо будуватимуть увесь цей час, то загальні витрати "Креатор-Буду" сягнуть максимум 93 тис. грн. Тобто суми, що у більш як 20 разів менша, ніж ринкова вартість того шматка землі. Одна сотка посеред "Сонячного" за таких умов "потягне" близько 3900 грн, а це - менше вартості 1 кв. м житла, яке люди купуватимуть у новобудові. Нагадаємо, у будинку має бути 71 квартира.
Цікавим є й інше. Оскільки договір суборенди підписали не з мерією, то навіть ці "копійки" підуть не в міський б'юджет, а "Тернопільському міському ринку, ЛТД", а вже той платитиме свою орендну плату мерії.
Коли ж в будинок заселяться люди, вони зможуть претендувати на "халявне" отримання всієї землі, вважає юрист. Створять, приміром, ОСББ, і земля - їхня. А при бажання ще кілька сотих території можуть прихопити.
- Закон дасть можливість цим людям отримати землю безкоштовно, - каже юрист Богдан Глядик. - За Земельним кодексом, ділянки, на яких розташовані багатоквартирні житлові будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надають у постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. У разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідну земельну ділянку можуть передати безоплатно у власність або надати у користування об'єднанню власників.
Отже, міськрада “подарувала” забудовнику майже чверть гектара землі. Виконком дав добро на будівництво. Бюджет втратив мільйони, які мерія могла виручити за ділянку, а тернополяни – свою власність.
До речі, розмір прибутку від продажу квартир у багатоповерхівці – десятки мільйонів гривень.
Ігор ГУДА, директор компанії "Креатор-Буд":
- На Лепкого ми будуємо багатоквартирний житловий будинок, який, думаю, закінчимо в кінці 2012-го. Там буде ігровий майданчик і відповідна інфраструктура, що має забезпечити якісні умови проживання. Ділянку ми отримали в суборенду від "Тернопільського міського ринку, ЛТД". Згідно із державним будівельним планом і технормами, такі об’єкти треба розміщувати як мінімум за 300 метрів від житла. Тобто ринок і не мав права там працювати. Зрештою, за генпланом у тій місцині має бути дім. Тому ми й уклали таку угоду, а міськрада її погодила. За договором суборенди, функціональне призначення отриманої ділянки – “землі ринкової інфраструктури”. Але є таке поняття, як “землі громадської та житлової забудови”. Та ділянка і є землею цієї категорії. Зміну призначення здійснює виконком. Ми звернулися із заявою й отримали дозвіл. Ці землі, повторюся, житлової та громадської забудови, а тому виконком мав право змінити функціональне призначення. Власне, це і сталося.