Як не зрадити Майдан
Володимир Болєщук, громадсько-політичний діяч, «Зарваницька ініціатива»
Відтак роблячи вибір ми маємо розуміти, що обираємо напрямок майбутнього розвитку. Головним завданням правлячої коаліції має стати вступ до Європейського Союзу та пов’язані з ним системні реформи. Парламентська більшість повинна припинити розкрадання країни, запровадити європейські стандарти судової влади та правоохоронної системи, а також провести демонополізацію економіки, створивши умови для повноцінного розвитку дрібного і середнього бізнесу.
Однак теперішня політична еліта зробила все, щоб законсервувати систему та забетонувати її від реальних змін. Основні гравці «поховали» у старій Верховній Раді закон про відкриті списки, який запроваджував конкуренцію всередині партій. Натомість стара еліта кулуарно домовилась про збереження змішаної виборчої системи із закритими партійними списками. Це за окремими винятками закрило дорогу до парламенту тисячам громадських лідерів, які були становим хребтом Революції Гідності. Натомість поодинокі прізвища справжніх революціонерів та бійців добровольчих загонів у списках відомих політичних брендів використовуються, щоб прикрити повторне входження у владу багатьох персонажів з минулого та відомих імітаторів змін та реформ. Промовистий факт. Вперше в українській історії з’їзди практично всіх партій, в тому числі багатьох партій Майдану, відбувалися в закритій атмосфері за участю мінімальної кількості осіб. І це після Революції Гідності, яка об’єднала у боротьбі мільйони українців! Натомість такі інструменти суспільного життя як партії перетворені у віртуальні політпроекти. Здебільшого багато таких сил є іменними та не несуть за собою ідеологічного навантаження.
В умовах, коли центральні телеканали належать олігархам, це перетворило виборчу кампанію в боротьбу торгових «політичних» марок. Цинічну, агресивну, з використанням усіх переваг сучасних технологій. Щось на зразок маркетингової війни кока-коли і пепсі-коли. Натомість мільйони українців, які постали проти несправедливості режиму Януковича та мерзли на майданах всієї країни за цінності Революції Гідності, стали глядачами та споживачами цього інформаційного попкорну.
Що ми можемо очікувати від кандидатів, які балотуються від більшості таких партій? Чи будуть вони відстоювати інтереси громад, від яких обрані?Чи будуть звичайними кнопкодавами? І чи будуть вони з народом, якщо їхній лідер несподівано змінить політичні погляди? Не хотілося, щоб більшість відповідей на ці та інші запитання були неприємними для наших співгромадян. Щоб зачарувавшись — ми знову не розчаровувались.
Як діяти у цій ситуації? Що робити?
Обов’язково йти на вибори. Але йти з холодною головою. Обирати тих, хто хоче і може проводити реальні реформи в країні. Тих, хто здатен своєю позицією демонтувати олігархічну модель політики і повернути українцям право обирати українців. Хто був пліч-о-пліч на Майдані, хто не на словах, а на ділі, навіть не будучи в стінах Верховної Ради, готує законопроекти, які змінять країну.
Для цього бажано, щоб почути професійне бачення розвитку країни та окремо взятого виборчого регіону в прямих публічних дебатах між головними претендентами, а не знайомитися з ними з облудливих «месіджів» на рекламних щитах та плакатах.