Забарикадувався і погрожував гранатою: на Тернопільщині побільшало випадків незаконного поводження зі зброєю
Від початку повномасштабної війни на Тернопільщині зросла кількість погроз зброєю та боєприпасами в громадських місцях та помешканнях.
Про це розповів Суспільному речник Нацполіції області Сергій Крета.
За його словами, торік поліцейські зареєстрували в області 10 таких випадків. А від початку повномасштабної війни — 23.
"Це були випадки з різними гранатами, з пістолетом, автоматичною зброєю, з холодною зброєю. Останній випадок, який стався з незаконним обігом зброї, трапився у Бучацькій громаді. Чоловік забарикадувався вдома і погрожував своїй дружині та тещі предметом, схожим на гранату. На місце події одразу виїхали співробітники спецпідрозділу поліції КОРД.
В області ввели поліцейську операція і почали переговори з чоловіком, проте він не реагував. Довелося застосувати силовий метод. Чоловіка обеззброїли. Вилучили в нього дві бойові гранати, які він зберігав удома. На сьогодні йому оголосили підозру за статтею про незаконне зберігання зброї, а також погрозу вбивством.
Щодо бойової чи автоматичної зброї, то до повномасштабної війни таких випадків майже не було. З початку війни їхня кількість зросла", — сказав речник Нацполіції області.
Поліцейський психолог Михайло Козюк розповів, що провокує у людей таку поведінку:
"На жаль, трапляються випадки, коли через необдуманість, імпульсивність, якийсь негативний психологічний стан, зловживання алкоголем чи іншими психоактивними речовинами, людина проявляє поведінку, яка може призвести навіть до летальних випадків.
Можуть бути також шокові стани в людини, ознаки посттравматичних стресових розладів, ситуації, з якою вона не може сама справитись. Відчуття несправедливості також може спровокувати незаконну поведінку зі зброєю або вибуховими речовинами".
Поліцейський психолог порадив, як діяти в таких випадках:
"Насамперед подбайте про власну безпеку. Приборкайте свою природню зацікавленість та уникайте масових скупчень людей. Потім спробуйте діяти так, щоб якомога швидше забезпечити безпеку інших людей, тих, хто поряд. Обов’язково знайдіть можливість швидко повідомити екстрені служби.
Якщо відчуваєте шоковий стан, спробуйте на щось відволіктись. Подивіться на предмети, які рухаються поряд, або повільно порахуйте від одного до п’яти. Ще є такий спосіб, щоб знайти п’ять предметів навколо: я зараз бачу автомобіль, пішохід, який рухається, вікно, дерево".
Незареєстровану вогнепальну зброю та боєприпаси під час воєнного стану можна задекларувати, розповів начальник сектору контролю за обігом зброї Нацполіції області Степан Джинджиристий.
За його словами, від 25 листопада минулого року, коли набули чинності зміни до Закону "Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України", на Тернопільщині задекларували 35 одиниць зброї.
"Три автомати, три пістолети, один кулемет, п’ять нарізних карабінів і 23 одиниці мисливської гладкоствольної зброї. Всю цю зброю перевірили працівники поліції і повернули громадянам до завершення воєнного стану.
Після закінчення воєнного стану протягом 90 днів громадяни мають здати задекларовану зброю поліції. Її перевірять. Тоді цю зброя, якщо вона відповідає нормам, зареєструють за громадянами або перероблять на макети. Залежно від бажання декларанта", — говорить Степан Джинджиристий.
За незаконне поводження зі зброєю, боєприпасами чи вибухонебезпечними речовинами можуть ув’язнити до семи років.
Оксана Цвик, Тарас Бурак, Суспільне