Щедрим на нові творчі звершення був минулий рік для народного аматорського фольклорно-обрядового колективу Залісецького сільського будинку культури, який з 1984 року, уже майже три десятиліття, відроджує народні звичаї та обряди рідного села.
Упродовж 2011 року наші талановиті самобутні земляки щедро пропагували народний фольклор Залісців – традиції, обряди, звичаї, стародавні пісні і танці. У репертуарі колективу чимало розмаїтих сценаріїв, які яскраво відображають народну обрядовість тих чи інших віх життя людини: «Залісецькі вечорниці»; «Посиденьки на колодці»; «Проводи в рекрути»; «Весілля» (ліскоплетини, розплітання коси); «Христини у Залісцях»; «Обжинки»; «Толока» (валькування хати, копання карчох); «Андріївські вечорниці»; «Вертеп». Багатий також пісенний репертуар залісецьких аматорів, який постійно поповнюється. Танцювальна група колективу розробляє рухи народних танців, серед яких: «Нареченька»; «Баламут»; «Карапет»; «Краков’як». Фольклор намагаються відтворити автентично, як це робили наші пращури.
Народний аматорський фольклорно-обрядовий колектив Залісецького сільського будинку культури частий гість на усіх мистецьких заходах, які проводяться як у районі, так і області. А минулого року став дипломантом ХІІ Всекраїнського фестивалю сучасної пісні та популярної музики «Червона рута» у жанрі українського автентичного фольклору за напрямком – виконання обрядів. До речі, жанр українського автентичного фольклору у переліку номінацій цього престижного конкурсу був вперше, а аматори Залісецького будинку культури були єдиними представниками від Тернопільщини.
Керівник колективу Галина Шляхтюк щиро вдячна за надану можливість взяти участь у «Червоній руті» керівництву району – Надії Розвадовській та Автанділу Мдінарадзе та приватним підприємцям Русланові і Роману Адамовичам. Без цих людей поїздки на престижний всеукраїнський конкурс не було б.
А ще Галина Іванівна висловлює подяку учасникам колективу, яких називає ентузіастами, бо саме завдяки їм, попри усілякі труднощі, відсутність належних умов для репетицій, оскільки клуб потребує капітального ремонту, колектив існує і розвивається: Оксані Бабчук, Антоніні Суфлян, Надії Стаднюк, Галині Бойко, сім’ї Кошаків, які представляють старшу групу, а також представникам молодшого покоління – Івану Щербюку, Ользі Швець, Михайлові Швецю, Любі і Володимиру Пташнюкам, Степану Гладунцю та Петрові Ганжі.
Наразі залісецькі аматори готуються до участі у другому Всеукраїнському фестивалі мистецтв «Україна – свята родина», який проходитиме 25 – 26 лютого в Тернополі у ПК «Березіль». Народний аматорський фольклорно-обрядовий колектив Залісецького сільського будинку культури представлятиме обряд передпостових посиденьок – «Поседеньки на колодці», який є традиційним для Залісців. У останній тиждень перед Великим постом селяни веселяться, ходять в гості один до одного, прихопивши гостинці: наїдки і напитки, а також святково вбрану колодку – невеличке поліно. Вважається, що нежонатий хлопець – «старий парубок», якому на шию одягнуть колодку, яку він, до слова, має носити цілий день і терпіти усі глузування, скоріше ожениться. У цей період співають спеціальні «колодчині» пісні жартівливого змісту:
На колодку ходила, щоб капуста родила,
З колодки йшла, щоб капуста росла,
А з колодки йшла, спотикалася,
Щоб капуста росла, виверталася.
Світлана Боднар, Народне слово
Фото Миколи Шота