Лише молодь, свідомість якої не зіпсута різними корупційними схемами, зможе в Україні добитися змін на краще.
У цьому переконані правозахисник, експерт Управління Верховного Комісара з прав біженців ООН Олена Шкрум та громадський активіст, менеджер з міжнародної комунікаційної стратегії реформ Українського кризового медіацентру Олексій Рябчин. Ці молоді люди отримали місця у виборчому списку партії ВО «Батьківщина», при чому у першій десятці.
«Ми представляємо Асоціацію українців-випускників закордонних вузів. «Батьківщина» виявила готовність надати представникам асоціації місця у списку і запропонувала провести конкурс, щоб вибрати найдостойніших. Ми не думали, що це будуть прохідні місця. Під час інтерв’ю було обрано нас, а потім ми дізналися, що отримали 5-те та 9-те місце в списку», – розповідає Олена Шрум.
Вона зауважила, що в першій десятці «Батьківщини» більшість складають нові обличчя.
«Тут і громадські активісти, і експерти. Цим ми демонструємо відкритість і те, що виконуються вимоги Майдану: не можуть діти політиків іти на мажоритарних округах, не можуть іти родинами в парламент. У нас список не сформований за принципом кумівства і родинних кланів, а був відкритий конкурс, щоб до відкритого списку потрапили найкращі: з високим рівнем освіти, з досвідом роботи в Україні чи за кордоном», – зазначає Олена Шкрум.
На її думку, нинішня Верховна Рада себе уже давно дискредитувала. Зараз по цьому ж шляху іде президент, який не добився обіцяного мирного врегулювання ситуації на Донбасі та не проводить реформ.
«Держава потребує не імітації реформ, а реальних реформ, не імітації миру, а реального миру. У нас лише офіційно – 375 тисяч вимушено переселених осіб. Насправді їх кількість є значно більшою. В розумінні ООН, це уже гуманітарна катастрофа. Переселенцям важко влаштуватися на роботу, відповідно вони не можуть платити податки», – констатує експерт Управління Верховного Комісара з прав біженців ООН.
Олексій Рябчин наголошує, що реформи – це не просто якісь зміни, а коли є результат, який відчувають люди.
«Ми бачили, що чинний парламент без тиску громадськості не хотів приймати закони, які б суттєво щось змінювали. Тому склад парламенту потрібно докорінно змінити. Знаємо, що система не сприймає нових людей. І тому має бути якась критична маса нових облич, які б разом могли зламати цю корупційну систему. За кордоном ми побачили, що освіта не корумпована, і що держава безкоштовно надає послуги людям, а повертаєшся в Україну і ти бачиш, що елементарних адмінпослуг ти не можеш отримати і не розумієш, чому це не працює у нас на батьківщині», – каже Олексій Рябчин.
Він переконаний, що доки не викорінити усі корупційні схеми, про жодний економічний прогрес в Україні мова не йтиме.
«Ми домагатимемося, щоб і в місцевій владі посади отримували молоді люди, які б могли розхитувати діючу систему. Бо якщо ми не поборимо кумівство і корупцію, жодна галузь в Україні не буде розвиватися. А тоді немає підстав говорити про якийсь економічний стрибок», – вважає Олексій Рябчин.
На думку молодих людей, головною ідеєю має стати залучення до влади освіченої молоді, яка хоче працювати на благо держави і має для цього необхідні знання.
«Настав час надати молоді шанс, ба талановиті молоді люди, на наше переконання, мають бути залучені до політики і до впливу на рішення, які приймають органи місцевого самоврядування. На основі молоді ми хочемо створити актив майбутніх урядовців. Водночас мають бути зміненні зарплати, бо коли зарплата держслужбовця становить 800 грн, то важко залучити талановиту молодь. Для цього необхідно скоротити ряди чиновників, зокрема урядовий апарат. Про це вже неодноразова велася мова, але далі пустих розмов не заходило», – зауважила Олена Шрум.