Публікуємо дослідження журналіста з Рівненщини про корупцію в будівельній сфері. Описана в статті схема, як свідчать очевидці, діяла по всій країні, а значить й на Тернопільщині. То хто в файному місті збирав кошти для банди Януковича?

Досліджуючи причини незаконного будівництва та захоплення землі на Рівненщині, журналісти Слідства.інфо виявили будівельну корупційну схему, яка діяла в кожній області України.

Вона веде до верхівки владної піраміди, контролюючих і правоохоронних органів. Право, контроль, норми, правила – усе це казки для приїжджих. Балом правлять гроші.

На фото рівняни зупиняють незаконне будівництво у міському парку Слави. Через бездіяльність влади. І це будівництво після кількох спроб вдалося зупинити остаточно.

Однак інші багатоквартирні та комерційні будівлі у Рівному та по всій Україні легалізовано і введено в експлуатацію. І це – попри порушення будівельних норм та обмежень.

В Україні можна будувати де хочеш і як хочеш. Як? Легко. Для цього треба заплатити кому слід і можна спати спокійно.

– Кожен замовник хоче забудувати чим більшу площу, відповідно він знижує площу під парковки, площу під дитячі майданчики, площу під озеленення. За рахунок цього створюються додаткові площі під забудову, – розповідає рівненський приватний архітектор, який просить не називати його. Він боїться, що його впізнають.

Архітектор каже: у Рівному будівництв без порушень практично немає. Як немає їх в усіх українських містах. І причина – не погане законодавство, а «дірявий» контроль за дотриманням норм.

– Державна архітектурно будівельна інспекція закривала очі на будь-які порушення за отримання винагороди за 3-5 доларів за метр загальної площі, – розповідає архітектор.

Але певний контроль все ж таки існує, підтверджують представники громадськості та офіційні особи. Але не за законністю, а за грошовими потоками.

– Взагалі до інспекції Держархбудконтролю була приквартирована людина, яка спеціально сиділа і брала гроші. У Рівному сидів такий собі Андруша і всі питання вирішувались через нього, – розповідає голова Асоціації працівників будівельної галузі Рівного та Рівненської області Ігор Мічуда. – Він визначав по цій корупційній схемі – від трьох – тире – десяти доларів за квадратний метр вводилось в експлуатацію, могло бути навіть недороблене.

«Слідству.Інфо» детально змалювали корупційну схему, яка існувала у Державній архітектурно-будівельній інспекції. Так, у кожній області України при інспекції була відповідальна людина, яка офіційно не входила у штат, але «вирішувала питання». Саме їй забудовники заносили кошти, які згодом потрапляли в Київ. Така собі грошова піраміда. Донедавна інспекцію Держархбудконтролю очолював Олександр Рибак, син колишнього спікера Верховної Ради Володимира Рибака.

– Всі знали навіть хто курував це в державі. Всі! Всі будівельники Рівного й інших областей возили. Всі, – підтверджує міський голова Рівного Володимир Хомко. – Відомо навіть хто ці всі гроші збирав в Україні. Прізвище, ім᾽я, по-батькові, де була контора.

Мер також обурюється, що в нього забрали повноваження контролю за незаконним будівництвом, але громадяни висловлюють претензії саме йому.

– По закону чітко передбачено, що за це все відповідає ДАБК. Ну чорним по білому написано, що ДАБК головою за це відповідає, – каже міський голова. – Ну був би ДАБК в моєму підпорядкуванні… Все – ложу голову на плаху! Ну для чого ж його від᾽єднали? Для чого ДАБК вивели з підпорядкування міського голови!?

– Це ми знаємо, що голови Верховної Ради син завідував інспекцією Держархбудкотролю – Рибак. І все йшло туди. Все було під сім᾽єю. Під сім᾽єю було повністю все, – також підтверджує Ігор Мічуда.

Однак в рівненській інспекції ДАБК звинувачення відкидають.

– Інспекція має свої повноваження і працює в межах законодавства визначеного чинним законом. Не більше і не менше. А то що кажуть, то мало хто каже, – ділиться в.о.начальника інспекції ДАБК в Рівненській області Олександр Ніколайчук.

За часів президентства Віктора Януковича Олександр Ніколайчук був заступником начальника інспекції в Рівненській області. Тепер немає на посаді ні начальника, ні першого заступника. І що далі робитимуть з інспекцією, ще точно невідомо. Є лише постанова Кабміну, яка мала б ліквідувати інспекцію і знову підпорядкувати її органам місцевого самоврядування.

А поки що в інспекції є універсальні відповіді на претензії до її роботи. Наприклад, на запитання: «Чому ви не перевірили чи не зупинили те чи інше незаконне будівництво», вона може звучати так, як це озвучив в.о.начальника:

– Якщо в нас інспектор, будем казать, один на район. Ну є ж фізична можливість… Ми розраховуєм… Є планові перевірки, позапланові… Інспекційний ресурс, загрузка інспектора. А всьо… може всьо й не бачим.

Інспекція Держархбудконтролю – це орган, який може зупиняти незаконні будівництва і накладати штрафи до 70 відсотків від вартості будівництва. Тому будівельникам легше домовитися про те, щоб інспектори заплющили очі на порушення і недоробки. Може, міліція знає про можливе існування корупційної схеми в інспекції ДАБК?

– Таких фактів повідомлення нам не було. Не зверталися, – каже начальник відділу УДСБЕЗ УМВС в Рівненській області Юрій Леник.

– Ну, офіційно не зверталися. Ми не про це питаєм. Питаємо, чи ви знаєте взагалі про існування такої схеми?

– Ми багато чого знаємо в місті Рівному.

В Україні є ще потужніша структура, без відома якої не може працювати практично жодна корупційна схема. Про неї також говорить голова Асоціації працівників будівельної галузі Рівного та Рівненської області Ігор Мічуда:

– Це питання можна вирішити тільки коли тебе повністю прикривають зверху. Найбільший контролюючий орган – це у нас прокуратура.

У міліції теж це підтверджують.

– Прокуратура може винести вимогу призупинення тих чи інших робіт. Згідно закону «Про прокуратуру», прокурор має такі повноваження, – каже Юрій Леник.

Те, що саме прокуратура уповноважена притягувати до відповідальності незаконних забудовників і порушників, підтверджують і закон, і будівельники, і громадські активісти, і міські чиновники, і навіть інспекція Державного архбудконтролю та міліція.

Та у самій прокуратурі кивають на інших. Мовляв, і раді би швидко припинити незаконне будівництво та захоплення землі, але у всьому винні контролюючі інспекції: екологічна, сільськогосподарська та Державного архітектурно-будівельного контролю, а ще – міліція. Прокурори скаржаться: щоб зупинити незаконне будівництво, прокуратурі потрібні результати перевірки всіх цих структур. Вони їх постійно затягують, а тим часом незаконне будівництво триває.

Питаємо у заступника прокурора Рівного Кирила Фоміна чи володіє він інформацією, що, до прикладу, прихід хмельницьких забудовників у Рівне, які захопили землю парку Слави і почали незаконне будівництво, пов’язують з «кришуванням» саме прокуратури ще часів генпрокурора Пшонки. Він посміхається і каже, що в нього такої інформації немає, а якщо у нас є, то слід звертатися в іншу структуру прокуратури – ту, яка відповідає за внутрішню безпеку.

За словами будівельників та архітекторів, Держархбудконтроль та правоохоронці – не єдині цеглинки у цій корупційній будівельній схемі. Їх з десяток.

Депутати місцевої ради. Вони виділяють землю, змінюють її цільове призначення, змінюють правила забудови міста та генплани.

Управління містобудування та архітектури видає містобудівні умови та обмеження для будівництва.

Дозвільні органи комунальних, державних чи приватних підприємств-монополістів підключають до електрики, газу, водопостачання , каналізації.

Інспекція пожежного нагляду ставить свою візу при здачі об’єкту в експлуатацію.

І, звісно, судова система. Саме через суди недобросовісні забудовники заволодівають земельними ділянками та визнають законними практично будь-які відхилення від будівельних норм.

Архітектор допомагає скласти детальну схему, яка дає відповіді чому в Україні проблеми із законним будівництвом і які саме органи влади та місцевого самоврядування за це відповідають:

– На даний момент будівельний ринок в Україні не то що поставили на коліна, а поклали на землю. Повністю, – вважає Ігор Мічуда.

З тим, що будівельного ринку практично немає, погоджується і в.о.начальника інспекції ДАБК в Рівненській області Олександр Ніколайчук.

Однак організаторів та виконавців схеми не покарано досі. Навіть не відкрито кримінальні провадження. Забудовники й надалі порушують законодавство. Результат – не лише захоплені парки й дитячі майданчики та постійні будівельні конфлікти, а й неякісне житло, яке за шалені гроші продовжують купувати собі українці.

Володимир Торбіч, «Четверта влада», Рівне