Традиційно, Всеукраїнський фестиваль «Дзвони Лемківщини» є наймасовішою культурною подією на Тернопіллі. Цього року на Монастирищину традиційно з’їхалися лемки з багатьох куточків України та світу. Гості фесту згадують трагічну сторінку в своїй історії – операцію «Вісла». Насиченою є і культурна програма. Крім ледь не сотні колективів, цього року свою майстерність показали і кулінари, які приготували багато автентичних страв.
Лемки перейняли багато галицьких традицій. Навіть у святкуванні головних релігійних свят. «На Різдвяний Святий Вечір, або як кажуть по-лемківськи – Вилия, вся сім’я ходила митися до рік, неважаючи на будь-які морози. Якщо близько не було хоча би потічка, то ставили миску і всі по черзі вмивалися. Заносили сіно і мусило бути віншування. Коли ж сідали до столу, найперше молилися за померлих. Далі молилися і сідали за стіл. Коли вже Няньо, або ж глава сім’ї, розпочав вечерю, то з-за столу ніхто не мав права стати, аж допоки не закінчать всі вечеряти. На Вилию ніхто не ходив у гості. Ніхто не ходив от хижи до хижи. Всі святкували вдома. Було весело, адже всюди було багато дітей та челяді.
На Великдень у нас була паска велика. І навіть брали на хиби (плечі - ред.). І святили так дуже, жиби вистачило на цілі свята».
Організатори зуміли цьогоріч внести новинку у ватрівську програму. Кожне село району презентувало ідентичну лемківську страву. З села Садове привезли давню страву – грулі з фриканим молоком. «Бабуся переселенка передала рецепт моїй мамі, - розповідає Садівський сільський голова Марія Цибенко: - Картопля відварюється у підсоленій воді. Потім ми цю картоплю висипаємо на розжарену чавунну плиту на палену дровами. Підпікаємо з двох сторін. Після цього висипаємо все у велику посудину, і заправляємо олією з надушеним часником. Подається на стіл з розфриканим молоком (це молоко, ке підкисає в глиняному глечику, а потім в дерев’яній колотівці збивається)».
Під час культурної частини особливо захоплення у глядачів викликали гості з Польщі гурт «Лемкотавер». «Назва нашого колективу походить від нашого символу – вежі посеред міста у Скельце Країнське, - розповів художній керівник отець Артур Грабан. – Нам її виділила міська влада. Тоді це була водонапірна башта. Ми її відремонтували. Тепер це наш центр. А назву «Лемкотовер» перейняли, подивившись фільм за участю Роберта де Ніро «Мисливці на оленів», де був «Лемкохолл». Щоб не повторюватися назвали у честь нашої вежі».