Реформа системи встановлення інвалідності розпочалася в Україні. Медико-соціальні експертні комісії припинили свою діяльність, а їхні функції перейшли до експертних команд з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Реформа передбачає впровадження електронного направлення до експертної команди з оцінювання. Завдяки електронній системі пацієнт зможе отримати рішення швидше. Також спрощуються важливі процедури: встановлення або продовження інвалідності, оновлення індивідуальної програми реабілітації.

- В області створено 46 експертних команд у 12 лікарнях, до складу яких увійшли 168 фахівців, - розповіла Ольга Ярмоленко, директорка департаменту охорони здоров’я ТОВА. – Лікарі, які обіймали керівні посади в МСЕК, не можуть працювати в новостворених експертних комісіях. Для проходження оцінювання громадянам необхідно звернутися до свого лікуючого лікаря, який сформує електронне направлення до експертної команди. Оцінювання може проводитися очно, дистанційно, заочно або за місцем перебування пацієнта — залежно від його стану. Замість довідки МСЕК тепер видають рішення експертної команди. Вона містить не лише статус інвалідності, а й рекомендації та призначення, необхідні для соціальної, освітньої та економічної інтеграції особи.

Для продовження статусу інвалідності чи оновлення ІПР треба звернутися до свого лікаря. Він створить електронне направлення до експертної команди. Для визначення потреби в допоміжних засобах реабілітації (ДЗР) можна звернутися не лише на оцінювання повсякденного функціонування особи. ДРЗ можуть бути призначені мультидисциплінарною реабілітаційною командою у рамках отримання реабілітації у сфері охорони здоров'я або військово-лікарською комісією під час проведення експертизи для військовослужбовців. Для дітей ДРЗ як і раніше призначає ЛКК. Для подовження тимчасової непрацездатності, потреби в догляді та соціальних послугах та з іншими цілями лікар також направить вас на оцінювання експертними командами.

Ольга Трач