Французькі спеціалісти оглянули роботи Іоанна Георга Пінзеля, які представлять у найвідомішому музеї світу.

Виставка триватиме з 21 листопада цього року по 25 лютого 2013-го. Фахівці з Лувру Вікторія Гертенбах та Кзав’є Гійо приїхали, щоб оглянути і зробити обміри, визначити методи кріплення робіт, які вже у жовтні «помандрують» у Париж, - пише "Свобода".

Французи оглянули місця, пов’язані з життям і діяльністю Пінзеля – таємничого майстра, котрий 300 років тому в Галичині творив з дерева і каменю скульптури, аналогів котрим нині немає в світі. Відвідали Бучач, його родинне місто, адже саме там він жив і творив. Як свідчать скупі архівні дані, там скульптор і одружився, там народилися його сини, там, напевно, і помер в кінці 1761 року. Учасники робочої комісії, серед яких – радник міністра культури України Оксана Мельничук, дослідники творчості Пінзеля – директор Львівської галереї мистецтв, Герой України Борис Возницький, завідувачка відділу науково-просвітницької роботи Тернопільського краєзнавчого музею Віра Стецько, оглянули в Бучачі у Покровській церкві інтер’єр храму, над оформленням якого працював Пінзель на замовлення графа Миколи Потоцького. Відвідали Успенський парафіяльний костьол, де біля бічного вівтаря святого Тадея у травні 1751 року майстер одружувався з вдовою Єлизаветою Кейтовою (дівоче прізвище Маєвська). Крім того, побували у селі Рукомиші, що неподалік Бучача. Там, біля скельного храму, у місцевій церкві зберігається одна з останніх кам’яних скульптур Пінзеля – святий Онуфрій. Отець Михайло Суканець, настоятель церкви, розповів про історію відновлення цього шедевру, який довгий час зберігався під шарами набілу вапна. «Уже відомо, що твори Пінзеля виставлять в каплиці часів Людовіка XIV, котра розташована на території палацового комплексу Лувру і має прекрасне освітлення, – розповіла Віра Стецько. – Фахівці вважають, що в інтер'єрі цієї сакральної споруди експозиція з України виглядатиме найбільш вдало і що це дозволить нерозгаданого і містичного Пінзеля презентувати світові якнайкраще». З Тернопілля до Лувру повезуть сім робіт скульптора. А всього у паризькому музеї виставлять близько двадцяти його шедеврів, які також зберігаються у Львівській та Івано-Франківській областях. Як розповіла Віра Стецько, твори з Тернопільського музею розмістять посередині залу на двох різної висоти кругах, вони й зустрічатимуть відвідувачів. Велику увагу французькі фахівці також приділили перевезенню творів, для цього використають найсучасніші матеріали для упакування. Для деяких скульптур виготовили окремі ящики-сейфи, у яких роботи будуть розміщені так, що не торкатимуться їх основ. Фінансування виставки, транспортування до Парижа взяла на себе французька сторона. Крім того, їх фахівці запропонували безкоштовно провести потрібні реставраційні роботи для скульптур Пінзеля. До речі, у Тернопільському краєзнавчому музеї діє виставка, присвячена Пінзелю. Крім геніальних творів скульптора, які дістали спеціально з фондів музею, є ще книжки про нього, архівні фотографії 20-х років минулого століття, публікації, портрети, ювілейна монета, альбоми… Серед представлених експонатів – листи-подяки з Лувру, а також японський фільм про Георга Пінзеля, який недавно зняли на Тернопіллі.

Взагалі, іноземні дослідники виявляють неабиякий інтерес до постаті Пінзеля, видають каталоги, на які у нашої держави коштів не вистачає. Водночас, як зауважила Віра Стецько, приємно, що цією виставкою у краєзнавчому музеї зацікавилося багато тернополян. Оглянули експонати і представники влади, а міський голова пообіцяв посприяти з виданням каталогу, куди б увійшли, зокрема, місцеві пам’ятки скульптора. Хочеться вірити, що з допомогою влади та спонсорів таки вдасться надрукувати альбом, який презентуватиме Тернопілля світові.