Речі без нагляду, які залишили у ТРЦ “Подоляни”, опинились у 18-річного тернополянина Віталія Пилипіва. Хлопець стверджує, що взяв їх на зберігання і намагався знайти власника. Охорона та міліція схиляються до того, що це була крадіжка.
Тернополяни Віталій Пилипів та Роман Бучинський звернулись у редакцію за допомогою. За словами хлопців, їх безпідставно звинувачують у крадіжці речей.
- Хотіли зробити добре діло, а маємо тепер такі проблеми, - каже Віталій Пилипів. - Почалось все з того, що я відпочивав з друзями у нічному клубі “Holiday”, що в “Подолянах”. Піднявся перекусити на другий поверх в “Silver”. По дорозі на кріслах навпроти помітив речі без нагляду - ноутбук, барсетку і піджак. Я переглянув речі, хотів дізнатись, чиї вони. Там було посвідчення інваліда.
Віталій речей не взяв. Про історію розповів одразу друзям, які відпочивали з ним у нічному клубі. Вони порадили забрати речі додому.
- Ми з Віталієм повернулися знову в “Silver”, було близько 02.00, - говорить його друг Роман Бучинський, який відпочивав з хлопцем у той вечір. - Охорони на другому поверсі вже не було, звертатись із знахідкою не було до кого. І Віталій забрав речі додому.
Повернувшись додому близько четвертої години ночі, Віталій одразу написав оголошення про знайдені речі у групі в соц-мережі. Хлопець має листування в соц-мережі, де він 8 липня запитує, коли опублікують його оголошення. Його так і не опублікували. Як ми з’ясували в адміністратора групи, оголошення потрібно було закидати в окрему рубрику.
- Через три дні власника нам знайти не вдалося, - продовжує Віталій. - Я відніс речі адміністратору інтернет-кафе “Крапка”, що поблизу клубу “Silver”. Він забрав їх і сказав, що передасть начальнику охорони “Подолян”.
Після цього, за словами хлопців, їм передзвонив начальник охорони “Подолян”.
- Начальник охорони звинувачував нас в крадіжці, - каже Віталій. - І якщо не хочемо в міліцію, маємо купити відеокамеру.
Згодом хлопців викликали у другий відділок міської міліції.
- Мене змушували написати зізнання про те, що викрав речі., - продовжує Віталій. - Потім відвезли у перший відділок. Там слідчий заборонив мені мати свого адвоката. Він роздруковував бланки і наказував мені підписувати. Весь цей час дзвонив з прохідної мій адвокат, якого переконували, що я відмовився від його послуг.
Хлопець подав заяву про кримінальне правопорушення прокурору Тернопільської області, прокурору Тернополя та начальнику управління внутрішніх справ у Тернопільській області. У ній йдеться про зловживання працівниками міліції службовим становищем.
Ми звернулись за пояснення до начальника служби безпеки ТРЦ “Подоляни”. Він помідомив, що заяву у міліцію написав власник речей. А хлопці речі повернули тільки після цього, як їх почала розшукувати міліція.
- Я не говорив з хлопцями по телефону і не зустрічався з ними, - каже начальник служби безпеки ТРЦ “Подоляни” пан Ярослав (прізвище чоловік не вказує, - прим.ред.). - Після звернення власника речей, ми склали фоторобот на основі відео із камер спостереження. І розпитували наших клієнтів, чи не бачили вони хлопців. Наступного дня адміністратор “Крапки” передав мені загублені речі. Хоч по логіці хлопці мали віднести речі хоча би в “Silver” або ж знайти безпосередньо мене. А “Крапка” - це навіть не наш заклад, власник лише орендує у нас приміщення.
За словами пана Ярослава, поведінка хлопців викликає підозри. У будь-якому випадку вони діяли нелогічно, продовжує начальник служби безпеки.
- Наші заклади працюють практично до ранку. У кожному є як мінімум адміністратор, - каже пан Ярослав. - Якщо ви так хвилюєтесь про залишені без нагляду речі, віднесіть їх адміністратору найближчого закладу або безпосередньо охороні. На відео видно, що той самий “Silver” - відчинений, біля “Holiday” стоять охоронці. Більше того, наші постійні клієнти часто залишають речі без нагляду. На відео видно, що чоловік відійшов кудись поблизу і зовсім не забув речей, а просто їх залишив. Тому якщо ви бачите у нас залишений ноутбук чи верхній одяг, хвилюватись не потрібно.
У секторі зв’язків з громадськістю обласної міліції спростували факти про шантаж та примусове зізнання в злочині. Усіх трьох хлопців допитали у якості свідків після заяви у міліцію власника речей.
- У нас було звернення від власника речей про те, що вкрали речі, - пояснюють у секторі зв’язків з громадстькістю обласної міліції. – Чоловік повідомив, що залишив їх і пішов проводжати друга на таксі. Почалось розслідування. Згодом нам повідомили, що речі принесли в “Крапку”. Ми допитали, як свідків, трьох хлопців, які брали речі. Про зізнання в крадіжці і мови не було. Питання про те, що хтось винний не стоїть, адже тільки іде розслідування. За фактом подію внесли в Єдиний реєстр досудових розслідувань за статтею 185 частини частини 1 Кримінального кодексу України.
Коментар експерта
Василь Когут, юрист:
- У таких випадках чужі речі потрібно залишати охороні. Якщо хлопці забрали речі, щоб знайти власника, потрібно тепер доводити своє алібі. Знайти свідків, які бачили в розважальному комплексі, що речі не крали, а забирали; свідків, яким хлопці розповідали про знайдені речі. І адміністратор групи з соц-мережі має підтвердити, що оголошення було. Якщо правоохоронці шантажують, погрожують і змушують зізнатись у злочині, потрібно звертатись зі скаргою в прокуратуру. Що й зробили хлопці.