Ботанічні, гідрологічну, а також пам’ятку садово-паркового мистецтва передадуть під охорону Гримайлівській селищній раді. Відповідні розпорядження видали в ОДА. Управління екології та природних ресурсів обласної військової адміністрації має передати пам’ятки впродовж місяця, оформивши охоронні зобов’язання.

Розпорядження стосуються також затвердження положень про ту чи іншу пам’ятку. У кожному з них прописані правила збереження пам’яток та відповідальність за їх порушення.

Парк-пам’ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення «Гримайлівський парк» розташована біля автостанції у селищі Гримайлів і займає прощу 13 гектарів. Парк заснований в першій половині XIX століття невідомим автором. Основна його частина розміщується на плоскому плато, лише північно-західна - спадає до струмка. Планування парку довільне, лише центральна частина має дещо регулярно радіально-центричне планування. Парк був частиною графського маєтку. До нашого часу не збереглося ніяких будівель, крім залишків фундаменту замку Волянського зі східної сторони і частини кам’яної огорожі. Метою прийнятого Положення є збереження, охорона та відновлення пам’ятки садово-паркового мистецтва ХІХ століття, цінної у природоохоронному, науково-пізнавальному, естетичному, історичному, освітньо-виховному, оздоровчому та рекреаційному відношеннях.

Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Гора Любовня» площею 2,70 гектара розташована в межах відроги Товтрової гряди на північний схід від cела Вікно. Положення має на меті охорону, збереження та відтворення у природному стані ценозів лучно-степової та скельно-осипної рослинності, збереження чебрецю Маршалла (Thymus marschallianus) - виду рослин, внесеного до переліку рідкісних, і таких, що перебувають на грані зникнення, видів рослинного світу на території Тернопільської області, інших цінних у природоохоронному, науковому, пізнавальному та естетичному відношеннях видів флори.

Ботанічна пам’ятка природи «Дерево Міцкевича» розташована в селищі Гримайлів біля пам’ятника Адаму Міцкевичу. Метою оголошення Пам’ятки природи є охорона та збереження у природному стані дерева - ясеня звичайного (Fraxinus excelsior L.) віком понад 110 років, яке має природоохоронну, історико-культурну, науково-пізнавальну, еколого-освітню та естетичну цінність.

Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Бук пурпуролистий» розташована у селі Глібів в межах старого парку ґрафів Козєбродських. Дереву уже понад 150 років. Прийняте Положення має сприяти збереженню пам’ятки у природному стані, яка має природоохоронну, науково-пізнавальну, еколого-освітню та естетичну цінність.

Гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення «Озерця «Вікнини» займає 0,02 гектара і розташована на східній околиці cела Вікно серед меліоративних систем.

Метою оголошення Пам’ятки природи є охорона двох невеликих карстових озер «Синє» та «Безодня», цінних у природоохоронному, історико-культурному, науково-пізнавальному, естетичному відношеннях.

Ольга Трач

Фото Ядвиги Вереск