Перший заступник міського голови Тернополя Петро Ландяк написав заяву на звільнення через "тактичні та технічні розбіжності" із Сергієм Надалом. Про це він розповів у інтерв'ю газеті "Номер один".
«Вдалося зекономили 1,4 млн. грн.»
– Пане Петре, якими були головні чинники у прийнятні вами такого рішення?
– У мене і міського голови є певні тактичні та технічні розбіжності, різні підходи та принципи у виконанні покладених на мене обов’язків. Стратегічного нічого не трапилось, але цих чинників назбиралося стільки, що я прийняв рішення написати заяву і піти.
– На одному з останніх засідань перших осіб міста до вас мала претензії заступниця мера Вікторія Остапчук…
– За каденції Р. Заставного у 2010 році на утримання шляхово-мостового господарства використано 14 млн. грн., за 2009 рік – понад13 мільйонів, у 2008 році – майже 13 млн. грн. А на цей рік нам на прибирання міста дали тільки 7 млн. грн.! І заступниця по фінансах хотіла побачити заходи, за якими місто б прожило за ці кошти до кінця року. Я ж заявив, що за такі гроші виконати роботи з утримання шляхово-мостового господарства ми не зможемо, хоча ми вжили певних заходів щодо економії. Так, з грудня 2009 року по січень-лютий 2010-го попередньою міською владою на зимове прибирання міста витрачено 5,8 млн. грн., натомість за аналогічний період 2010-2011 рр. ми використали 4,4 млн. грн. Нам вдалося зекономити 1,4 млн. грн. і ми прибирали не гірше, ніж раніше. І при цьому був ріст паливно-мастильних матеріалів на 30-38% та зарплати на 10%. Як мені здається, це достатньо суттєві заходи, але, напевно, заступниця хотіла чогось більшого.
– Отримали ви порцію критики і від радника мера Владислава Стремковського…
– Ви бачите, критикувало найближче оточення мера?! Різне в нас бачення стосовно запровадження побудинкових тарифів. Вже два роки діє постанова Кабміну, згідно з якою в нас мають діяти такі тарифи. Ми зобов’язали ЖЕКи їх розробити, при цьому в тариф вирішили не включати обслуговування внутрішньобудинкових мереж гарячого водопостачання. Мій аргумент: ЖЕКи сьогодні через брак сантехніків (дефіцит – 50%) до кінця не готові до повного виконання необхідних профілактичних, регламентних та ремонтних робіт мереж холодного водопостачання та каналізації, а якщо добавити їм ще й обслуговування системи гарячого водопостачання та опалення, то це завершиться додатковими проблемами у роботі ЖЕКів. Я вважаю, що до цього потрібно підходити поступово, навівши лад в роботі ЖЕКів, а тоді повернутися до цього питання. А найперше – варто було б зробити інвентаризацію самих мереж, визначивши, в якому стані «Теплокомуненерго» їх передаватиме ЖЕКам. Хоча мережі в останніх на балансі, однак реально ними вони не займаються навіть як балансоутримувачі. Радник же з цього приводу мав іншу позицію.
– Розмовляючи зі «свободівцями» про вашу відставку, ті закидають вам, що ви займалися піаром на власному окрузі, натомість недостатньо уваги приділяли безпосереднім обов’язкам.
– Після виборів я, на жаль, не був на жодних зборах мешканців свого округу, хоча такі збори з моєї ініціативи проходили по всьому місту і в них ми рекомендували брати участь депутатам-мажоритарникам. Для якісного проведення зборів за моїм поданням виконкомом у січні ц.р. було затверджено чотири форми звітів ЖЕКів і прийнято рішення провести такі збори протягом трьох місяців по всіх будинках. Раніше я як депутат проводив збори практично по кожному будинку щороку від часів мерства Кучеренка і до минулого року, і навіть тоді, коли не був депутатом (2006-10 рр.). Вболіваючи за свій округ, я планував на етапі прийняття побудинкових тарифів (а вони мають затверджуватися на загальних зборах мешканців) відновити практику спілкування зі своїми виборцями. Про який піар тоді могла йти мова?
«Директорам ЖЕКів невигідна прозорість у роботі»
– Доводилося чути, що керівники ЖЕКів «плакалися» мерові на методи вашої роботи, мовляв, придумав звіти, двомісячники тощо…
– Я цього не знав, отже, преса знає більше. Звичайно, я розумію, що директорам ЖЕКів невигідно складати звіти, щоб максимально прозоро показувати свою роботу, чи, йдучи на зустріч з мешканцями, вислуховувати неприємні речі, а тим більше – виконувати двомісячники та цим самим вкладати кошти в будинок. Вони до цього не зовсім звикли. Ось тому, якщо Ви знаєте про такі “плачі”, це говорить про те , що їх почали заставляти до роботи.
– А можливо, директори ЖЕКів мали на вас «зуб» через так званий конкурс «Найгірший ЖЕК міста»…
– Коли я приступив до обов’язків, на першій же нараді усім сказав: «Хлопці, роботу починаю з чистого аркуша, попередні стосунки відійшли у минуле. Давайте працювати!» І багато людей, з якими раніше навіть були конфлікти, побачивши, що я розпочав роботу без помсти, почали працювати. Але не всі… Що ж до конкурсу, то це була ініціатива С. Надала, яку він озвучив в управлінні на нараді керівників ЖЕКів і з якою я погоджувався. Це було зроблено для наведення дисципліни, натомість несправедливо ніхто нікого не мав на меті ущемляти…
– А як же у трійку аутсайдерів потрапили далеко не найгірші експлуатаційні контори, наприклад, «Дружба-Сервіс»?
– А чому ви вважаєте, що не найгірші. Я б до них додав ще три подібних підприємства. Коли я прийшов у раду, то побачив, як ЖЕКи за дорученням Л. Бицюри рапортували про виконані роботи щодо очистки підвалів. Оскільки ті рапорти були слово в слово ідентичні, то, до певної міри знаючи ситуацію, сприймав цю інформацію як неправдиву. Тому з 15 грудня мерія оголосила двотижневик «Чисті підвали». Я особисто об’їздив чотири ЖЕКи і побачив по двох досить плачевну ситуацію. Лише тоді, коли керівники ЖЕКів зрозуміли,що я контролюю роботу, реально розпочалося прибирання сміття з підвалів. У березні ц.р. я виступив з ініціативою проведення двомісячника ‘’Внутрішньобудинкові мережі’’, в результаті якого ЖЕКи мали би провести необхідні ремонтні та регламентні роботи внутрішньобудинкових водопровідних, каналізаційних, електричних мереж (ці роботи системно не виконувались багато років). І лише тоді на основі проведеної перевірки та отриманої інформацій (скарги мешканців) можна було б приймати рішення стосовно роботи відстаючих ЖЕКів. Однак у випадку виконання поставлених завдань не було б змісту розривати контракти з керівниками ЖЕКів.
ВО «Свобода» хотіла замінити Ландяка на його окрузі
– Багатьох тернополян цікавить, за яким принципом вибиралися будинки, біля яких нещодавно проводились ремонти проїздів?
– Принципи мені не відомі, адже об’єкти визначав міський голова. Про них я дізнався за декілька днів до завершення робіт. Ще за минулої каденції була затверджена програма з ремонту внутрішьобудинкових та внутрішньоквартальних проїздів. Згідно з цим переліком дуже багато було передбачено, але щось виконано, щось – ні.
– Окрім вас, куратора тернопільської комуналки, займаних посад позбулися і члени вашої команди…
– Ситуація у житлово-комунальній галузі не проста, відповідно щось кардинально можна було змінити лише групою людей, які мають спільну позицію, достатні знання, розуміння та бажання. І коли ми побачили, що нам не дають працювати, прийняли саме таке рішення. Зокрема, заяви на звільнення написали начальник управління ЖКГ Є. Бутин та його заступник по економіці Т. Білоус.
– Не жалкуєте, що свого часу пристали на пропозицію Надала увійти в його команду?
– З кожної справи треба брати позитив і робити правильні висновки...
– Свого часу ви відмовилися скласти мандат, тим самим не увійшли до складу виконкому. Це був ваш крок на випередження у випадку відставки?
– Не входити у виконком вирішив тоді, коли відчув перші ознаки, що я не свій у команді міського голови. Невдовзі до мене підійшов один із депутатів «Свободи», який прийшов у раду за партійним списком, і повідомив, що він закріплений за моїм округом. Коли цей депутат сказав, що це рішення партії, я йому порекомендував пояснити партії, що я ввійшов в їхню команду з добрими намірами і для того, щоб робити корисні справи. І якщо партія закріплює свого депутата за моїм округом, то це можна зрозуміти як боротьбу по моєму заміщенню. Побачивши ці, а також кілька інших речей, зробив висновок не складати депутатського мандату.
P.S.: Петро Ландяк заяву на звільнення написав 29 квітня. Тепер все залежатиме від розпорядження міського голови, який має з’явитися на роботі після відрядження 13 травня. При цьому Петро Ландяк повідомив, що дороги назад він не бачить.
Віталій Попович, "Номер один"