51-шу річницю останнього бою УПА, що відбувся 14 квітня 1960 року в лісі на території Бережанського району, за кілька кілометрів від хутора Лози, відзначили сьогодні.

Захід зорганізували місцеві нашоукраїнці. До партійців долучилися представники громадськості, свідки тих подій, ветерани УПА.

На початку урочистостей відбулася панахида за участю священиків українських церков. Пам'ять про загиблих в бою патріотів України вшанували хвилиною мовчання.

У своєму виступі народний депутат Володимир В’язівський наголосив на тому, що влада не повинна ігнорувати відзначення подібних історичних подій.

- На прикладі воїнів УПА виростають українці, які вільно можуть згуртуватися навколо національної ідеї, національних цінностей і дати відсіч сьогоднішній владі та режиму, - сказав нардеп.

Остання повстанська боївка кілька років переховувалася на кордоні Івано-Франківщини і Тернопільщини, дбайливо зберігаючи вже непрацюючу рацію, справну зброю і друкарську машинку, на якій вони передруковували повстанські агітки, підписуючи їх різними датами, щоб створити враження масовості.

В результаті бою із опергрупою Тернопільського управління КДБ із доданим до неї 12-тим Римнікським ордена Богдана Хмельницького загоном Внутрішньої охорони МВС СРСР остання група українських повстанців була оточена і розгромлена.

За наслідками того бою двох чоловіків, учасників групи, було поранено і вони застрелилися, а третій учасник – жінка – останнім набоєм учинила невдалу спробу самогубства.

Група повстанців діяла з літа 1952 року – спочатку у складі Марії Пальчак, псевдо “Стефа” та члена Подільського окружного проводу ОУН Петра Пасічного, чоловіка Марії, а з 1955 року до цієї групи приєднався Олег Цетнарський з села Боків Підгаєцького району.

Марія Пальчак після того, як була засуджена, повністю відбула свій строк покарання, вийшла на свободу 14 квітня 1975 року та дожила до незалежності України.