Ексгумація жертв Волинської трагедії в селі Садове Тернопільської області (колишня назва - Пужники) розпочнеться 24 квітня.

Про це кореспонденту Укрінформу повідомила керівниця української команди, яка проводитиме ексгумацію, археологиня ТзОВ «Спеціалізована установа «Волинські старожитності» Аліна Харламова.

«Ексгумаційні роботи у Пужниках розпочнуть 24 квітня. Попередньо плануємо, що розкопки триватимуть близько трьох тижнів. Ексгумовані останки після дослідження перепоховають на кладовищі у Пужниках. Орієнтовно це відбудеться у серпні цього року», - розповіла вона.

На Тернопільщині вже побували представники польської та української команд, які проводитимуть ексгумацію, аби узгодити усі технічні деталі майбутніх робіт.

«Під час візиту ми відвідали територію села Пужники, де, власне, проводитимуться розкопки. Також поспілкувалися з місцевою владою – керівництвом Коропецької громади, яке пообіцяло нам підтримку у проведенні робіт», - зазначила археологиня.

З польської сторони у візиті взяли участь Мацей Данцевич, заступник голови фундації «Свобода і демократія», яка у січні отримала згоду на проведення ексгумаційних робіт, генетик із Поморського медичного університету в Щецині професор Анджей Оссовський, а також генконсул РП у Луцьку Анна Новаковська.

У Пужниках розгорнуть наметове містечко та привезуть необхідне обладнання для дослідження останків.

«Спершу ми вручну будемо знімати верхній шах ґрунту поблизу знайденого масового поховання товщиною приблизно 20 см, адже нам потрібно простежити контури цієї ями. Після цього будемо розчищати останки. Швидше за все, тіла були складені кількома шарами. Почергово будемо їх знімати, фотографуючи всі деталі, і вже далі з кістяками працюватимуть антропологи та генетики", - розповідає науковиця.

За її словами, історичні документи свідчать, що у Пужниках загинули 79 людей. Однак, скільки саме останків у масовому похованні – не відомо. Імовірно, була ще одна яма, куди поховали загиблих. Це з’ясовуватимуть у процесі.

Частину досліджень останків проводитимуть на місці. Далі роботу продовжать на території монастиря у Язлівці, приміщення якого погодилися надати вченим.

«Польські науковці відібрали зразки ДНК у родичів загиблих жителів Пужників. Також будуть відбирати ДНК у знайдених кістяків і в такий спосіб намагатимуться їх ідентифікувати», - пояснила Харламова.

Як розповів директор ТзОВ «Спеціалізована установа «Волинські старожитності» Олексій Златогорський, під час дослідження польські фахівці скануватимуть всі черепи та завдяки новітнім технологіям відтворять обличчя загиблих.

Українська команда, яка братиме участь у розкопках також вже сформована. Це семеро фахівців, які представляють «Спеціалізовану установу «Волинські старожитності».