На початку наступного тижня у Тернопіль приїдуть представники німецького фонду «Maximilian-Kolbe-Werk». Німці привезуть в’язням концтаборів і гетто, котрі проживають у нашій області, матеріальну допомогу.
– Перший документ, який свідчив про перебування людини в Німеччині – це була архівна довідка, у якій так і було написано: «Був насильно вивезений на роботу в Німеччину». Якщо людина не мала такої довідки, то це треба було доказати через суд. В суді могли свідчити ті люди, котрі були разом із ними і мали такі документи. Або протокол опитування свідків, в районах це робили тоді совбези, які також мали прямі докази насильницького перебування в Німеччині, – розповіла керівник тернопільського обласного відділення Українського національного Фонду взаєморозуміння і толерантності Світлана Бурлуцька.
У 2006 році після виконання німецькою стороною усіх зобов’язань Фонд взаєморозуміння та примирення був ліквідований.
Загалом у Тернопільській області проживало орієнтовно 18,5 тисяч колишніх остарбайтерів і біля 4,5 тисяч дітей, котрі були насильно вивезені разом із батьками. Крім того, була іще одна категорія людей – це в’язні концтаборів і гетто. Таких на Тернопільщині налічувалось 68 осіб. Нині в живих залишилось лише 25. І ось саме цим колишнім в’язням привезуть матеріальну допомогу представники німецького фонду «Maximilian-Kolbe-Werk». Вперше вони відвідали Тернопіль ще у 2004 році. Тоді для в’язнів концтаборів і гетто привезли гуманітарну допомогу – речі, взуття та деякі кошти. Цього року – люди отримають тільки гроші. Орієнтовно по 200-300 євро кожен.
– Дуже багато людей працювало на великих німецьких заводах – «Опель», «БМВ», «Філіпс». Всі наші люди у переважній більшості робили на отаких заводах, де шкідливе виробництво, воєнне виробництво, металургія, хімічне виробництво. Навіть в’язнів концтаборів, їх так само возили на тяжку роботу, – додала Світлана Бурлуцька.
Зустріч із німцями відбудеться у вівторок, 24 квітня, в ресторані «Тернопіль» (червоний зал). Початок заходу о 10-ій годині. Очікується, що особисто, зважаючи на вік і стан здоров’я, приїде за допомогою тільки 8 із 25 колишніх в’язнів. Решті допомогу передадуть за довіреністю через рідних чи близьких.
До слова, тернопільське обласне відділення Українського національного Фонду взаєморозуміння і толерантності висловлюють подяку за допомогу у розшуку колишніх в’язнів концтаборів і гетто В’ячеславу Огарку.