Проте, повернемось до головної теми, а саме – до чергового опитування ZZ. Я взяв на себе сміливість зупинитись саме на тих результатах опитування, що є на зараз. Тенденція – зрозуміла, а намагання «наздогнати й перегнати» проглядається. Читачам запропоновано дати відповідь на запитання:
- Якби вибори до Верховної Ради України відбулися цього тижня, за яку партію ви б проголосувати?
- ВО "Свобода" (Тягнибок) (22%, 53 Голосів)
- ВО "Батьківщина" (Тимошенко) (21%, 50 Голосів)
- Не піду голосувати, противсіх (13%, 30 Голосів)
- Партія Регіонів (Янукович) (9%, 21 Голосів)
- Громадянська позиція (Гриценко) (8%, 20 Голосів)
- За іншу партію, якої нема в списку (8%, 18 Голосів)
- Політична партія "Фронт Змін" (Яценюк) (6%, 13 Голосів)
- Народний союз "Наша Україна" (Ющенко) (4%, 9 Голосів)
- Партія "За Україну!" (Кириленко) (3%, 7 Голосів)
- Українська народна партія (Костенко) (3%, 6 Голосів)
- Партія "Сильна Україна" (Тігіпко) (2%, 5 Голосів)
- Комуністична партія України (Симоненко) (1%, 2 Голосів)
- Народний блок Литвина (Литвин) (0%, 1 Голосів)
- Партія "Удар" (Кличко) (0%, 1 Голосів)
Кількість голосів: 236
За великим рахунком, чогось подібного слід було очікувати. У трійці лідерів передбачувано – Свобода та БЮТ. А от бронзовий призер, особисто мене, шокував. Пріснопам’ятний Противсіх – живіший всіх живих! Здавалося б, стільки сказано про лживість псевдо позиції противсіхства, принизливості, в першу чергу, для її носіїв… Як горохом в стіну. Напевно, ми того варті.
Певну розгубленість, особисто у мене, викликають цифри підтримки кількох, здавалося б, споріднених політичних сил. Я б навіть сказав, до певної міри, родинних. За Україну, НУ, Фронт Змін. Здивував той факт, що НУ (Ющенко) – превалює.
Взагалі, нижня частина таблиці опитування, рівень підтримки – подібний до всеукраїнських опитувань і великих несподіванок не містить. Похвально, для ZZ, що його читають і представники, я б сказав, досить старшого покоління. Звідки ж би взялась підтримка КПУ? Тим більше, у тому вигляді в якому вона існує сьогодні.
На загал, опитування, в черговий раз продемонструвало повну відсутність структурованого за політичними вподобаннями громадянського суспільства. Можливо, я не правий. Але мені здається, що ми маємо черговий взірець підтримки ОСОБИСТОСТЕЙ, а не політичних партій чи їх блоків. Давайте зверху.
Свобода – ну, нехай ще 3-4 прізвища, БЮТ(Батьківщина) – тут трошки більше, до десяти, Регіони – те саме, Громадянська позиція - Гриценко і все, НУ – хай Ющенко, більше не знаю, ні – ще політичного гульвісу Омельченка з Наливайченком, ЗУ – Кириленко і крапка, Фронт Змін – аналогічно, і так далі. Зауважте, політики всі київські.
Тому не дивно, що так потужно почали говорити про зміну виборчого законодавства. Маю відчуття, що взагалі перейдуть на чисту мажоритарку. А це – смерть всьому тому, що ми називаємо громадянським суспільством. За пропорційною системою була надія, що хоча б незначна частина дійсно політиків має бодай якийсь шанс, при мажоритарній системі – цього шансу, апріорі, немає. Правити бал будуть грошові мішки. Тим паче, ми до купівлі-продажу готові.