28 жовтня минув рік з часу як громада Тернопільщини делегувала своїх представників до українського парламенту.

Народними депутатами стало восьмеро тернополян. П'ятеро - виграли вибори в одномандатних мажоритарних округах, а троє - стали депутатами за партійним списком. Усі "слуги народу" представляють опозиційні фракції. Четверо - "Батьківщину", троє - "Свободу", один - "УДАР". Чого вдалося досягти народним обранцям у парламенті? Що не вдалося? Де позитив, а де голий піар? Де межа між критикою та відвертою "чорнухою" на наших депутатів. Ми спробували розібратися в діяльності народних обранців від Тернопільщини. Для цього використали три критерії: політичну активність, законотворчість та лобізм. За кожним критерієм діяльність оцінюємо за старою і перевіреною 5-бальною шкалою.

Тушок серед нас немає

Це найбільше досягнення усіх тернопільських депутатів за перший рік діяльності і фактично виконання головного пункту кожної виборчої кампанії. Здебільшого виборці проголосували за них, як представників об'єднаної опозиції, не особливо розбираючись в ділових та людських якостях та законотворчому потенціалі. Базовий бал у всіх наших нардепів - 4 (добре).

1-2. Михайло Головко, Олексій Кайда - 5 балів.

Молодий депутат-свободівець, обраний у північних районах області - політичне відкриття парламентського року на Тернопільщині. Телегенічний політик запам'ятався кількома неодзначними вчинками, як в Тернополі, так і в Києві і

послідовною війною з продажем алкоголю. Кайда  єдиний з тернополян, досягнув кар'єрного успіху. На відміну від решти звичайних кнопкодавів, Олексій Петрович затверджений в якості спікера своєї фракції. Став заступником Тягнибока у партії та фракції. Частіше з'являється в ефірах політичних ток-шоу. Має всі шанси стати впізнаваним політиком у загальноукраїнському масштабі.

3-8. Михайло Апостол, Володимир Бойко, Василь Деревляний, Ігор Побер, Олег Сиротюк та Іван Стойко - 4 бали.

Політична активність решти учасників нашого списку вичерпується сумлінним і синхронним голосуванням за вказівкою верхівки фракції. Висловити свою позицію другий ешелон тернопільських нардепів може хіба що перед місцевими журналістами або за столом із запопадливими підлеглими.

Несміливі законодавці

Уміння писати закони - штука непроста. Ще важча довести їх до прийняття парламентом. Потрібно переконати своїх однопартійців, відповідний комітет та керівництво парламенту. Які-не-які законодавчі ініціативи наші нардепи продукують, але у довгу шухляду. З прийняттям - сумна картина. Лише одна постанова, яка вийшла з під пера тернополянина за цілий рік втілена у життя! Це рішення про надання Чорткову статуса міста обласного значення. Співавтором цієї постанови є депутат-свободівець Олег Сиротюк.

Причина кричущої неефективності тернопільських законотворців -  піар-спрямованість їх проектів. Наприклад, законопроект про повернення капіталів вивезених в Кіпр авторства Михайла Головка. Хто повірить, що парламент мільйонерів та мільярдерів проголосує за нього? Залишається констатувати, що нинішні нардепи від Тернопільщини більше "читателі, ніж писателі".

1-2. Михайло Апостол, Михайло Головко - по 4 бали Обом високий бал ставимо авансом. Першому за те, що кілька з 12 законопроектів стосуються його профільної теми - сільського господарства. Це означає, що людина намагається працювати, а не тільки підписує проекти розроблені колегами. Михайло Головко вражає кількістю та послідовністю. У його бібліотеці 26 неприйнятих навіть до розгляду законопроектів. Викликає повагу послідовність політика, який у парламенті продовжує війну з зеленим змієм.

3-6. Олексій Кайда, Олег Сиротюк, Іван Стойко, Василь Деревляний - по 3 бали.

У екс-голови облради 18 законопроектів. Усі у співавторстві з колегами по фракції, тому важко визначити ступінь його авторства. Усі бали Олега Сиротюка (6 законопроектівв) - це наслідок Чортківського питання. Активно поборовся за надання статусу міста обласного підпорядкування Чорткову і Василь Деревляний. Та наспіх зареєстрований проект тернопільських нардепів відхилили на профільному комітеті з формальних підстав. Крім того у Василя Деревляного "аж" 7 законодавчих ініціатив за цілий рік Найменше законопроектів підготував Іван Стойко - 3, але один з них заслуговує на повагу. Проект "Про мову реклами" нардеп підготував самостійно.

7-8. Володимир Бойко, Ігор Побер - 2 бали.

Ця парочка не до кінця розуміє куди потрапила. Культурист-ударівець  законотворцем напевне не стане. Його завдання за допомогою м'язів боронити трибуну від супостата. До речі у цій ролі він доволі фотогенічний.

Юрист з "Батьківщини", очевидно, не встигає працювати за себе і за свого партійного шефа, тому й законопроекти пан Бойко реєструє разом з Василем Деревляним, а Побера ркличуть у співавтори досвідчені юристи та економісти, колеги по фракції.

Неефективні лобісти

Опозиційне походження усіх наших обранців поганий помічник у "вибиванні" коштів на округи і лобіювання стратегічних інтересів області. Єдине помітне досягнення за 2013 рів, це надання Чорткову статусу міста обласного значення. Здебільшого заслуга колишнього тернополянина Ярослава Сухого, який зумів переконати фракцію регіоналів підтримати пропозицію місцевої громади. Наших депутатів не включили до найважливішого бюджетного комітеті Верховної ради, хоча там не бракує львів'ян та інших західняків. Лобістські якості наших нардепів оцінюємо 1 (дуже погано) і 2 (просто погано).

1-2. Ігор Побер, Олег Сиротюк - 2 бали.

Ударівець увійшов до депутатської групи "Галичина", яка декларує наміри лобіювати соціально-економічні інтереси нашого регіоні. Олег Сиротюк є співавтором чортківської постанови і за це отримав свої бали.

3-8. Михайло Апостол, Володимир Бойко, Михайло Головко, Василь Деревляний, Олексій Кайда, Іван Стойко - по 1 балу.

Усі наші мажоритарники відверто розчарували виборців-матеріалістів. Знайти кошти та ресурси для своїх округів не зуміли. Особливо це стосується тричі "народного" вождя "Батьківщини". Ну невже не можна за 12 років навчитися працювати? Навіть з розрекламованого засідання транспортного комітету, яке їхало до Тернополя від весни до пізньої осені, вийшло радше шоу для журналістів. Не краще спрацював ще один ветеран депутатського корпусу - Іван Стойко. Найкраще ілюструє наміри та справжня можливості наших обранців допомогти своїм виборцям звернення нардепа Бойка до влади з вимогою встановити ... вікно в одній з сільських шкіл. Після того як ця інформація з'явилася у ЗМІ депутат нашвидкоруч розписав отриману з каси Верховної ради матеріальну допомогу на благодійність і купив сумнозвісне вікно.

Загальний рейтинг

1. Михайло Головко(Свобода) - 10 балів 2-4. Олексій Кайда(Свобода), Михайло Апостол (Батьківщина), Олег Сиротюк (Свобода) - 9 балів 5-7. Ігор Побер (Удар), Василь Деревляний, Іван Стойко (Батьківщина) - 8 балів 8. Володимир Бойко (Батьківщина) - 7 балів.