Інтернет-портал "За Збручем" підводить підсумки року минулого і пропонує ознайомитися з остаточною версію топ-десятки рейтингу впливовості. Тернопільщина у 2013-му пережила чимало потрясінь. Владу і опозицію лихоманило, час від часу спалахувало відкрите протистояння, мітинги на Євромайданах збирали рекордну кількість учасників. У цій конфронтації не залишилося місця компромісу серед місцевих еліт, та й самі еліти виявилися розділеними за інтересами і від того ще більш ослабленими.

1. (2 місце за минулий рік).  Сергій Надал, міський голова Тернополя

Перша сходинка нашого рейтингу упродовж року пустувала. На нашу думку, в області давно немає справжнього лідера. Призначувані з столиці намісники удавали з себе господарів, але реально ними не стали. Євромайдан та акції протесту останніх місяців народили  такого лідера для Тернопільщини. Ним несподівано, у тому числі і для нас, став міський голова обласного центру Сергій Надал.  Мер міста виявився вождем, який повів широкі маси на боротьбу з владою. Така безкомпромісність відверто шокувала місцевих силовиків та керівництво ОДА. Досі вони вважали Сергія Віталійовича прогнозованим та меркантильним бізнесменом, а не політиком.

Замість приймати пустопорожні заяви міський голова увімкнув протипожежні сирени, вивів городян на страйк, забезпечив майдан технікою, згуртував чиновників і бізнесменів та організував швидку мобілізацію і перевезення тисяч людей до Києва. Без перебільшення всі ресурси обласного центру працювали на підтримку темпу акцій протесту. Цим Надал забезпечив собі шалену популярність і гарантував переобрання на посаду у 2015 році.  Його другому терміну тепер загрожує лише ув'язнення за реальними чи надуманими приводами. Та у цьому випадку за нього стануть горою не лише політики, а й звичайні тернополяни.

2. (1). Мешканці Тернопільщини

Жителі краю знову довели, що є активними громадянами і патріотами України. У потрібний момент забуто політичні, релігійні та ідеологічні чвари. До Києва рушили десятки тисяч наших земляків і допомогли відстояти Майдан. Ті, хто не змогли поїхати у столицю заповнили площі в містах і селах. Саме під тиском та за допомогою численної громадськості депутати приймали сумнівні з точки зору закону, але вірні по його духу рішення. В радах оголошували про непокору владі, скасовували делеговані повноваження, викидали з кабінетів портети Януковича, вивішували прапори Євросоюзу. Десятки депутатів від правлячої партії покинули її лави, тисячі чиновників та бюджетників відмовилися їхати на Антимайдан.

За короткий час на наших теренах почало формуватися громадянське суспільство, яке не лише висловлювалося, а й діяло. Тисячі студентів виходили на страйки, підприємці ділилися коштами, а пенсіонери зі сльозами радості дякували, що дочекалися щемкого моменту всенародного єднання.

Новий рік готує нелегке випробування мешканцям Тернопільщини. Чи зможе їх роз'єднати розчарування, зневіра та каверзи влади?

3. (4). Генадій Мовчан, прокурор області

Не зважаючи не скорочення повноважень прокуратури зумів не втратити, а навіть розширити сферу впливу. У 2013 році його підлеглі відверто "штормили" не лише бізнес, а й владу. Найбільше дісталося місцевому самоврядуванню. Проти міських і селищних голів Тернопільщини порушено десятки кримінальних справ. Такої кількості корупційних скандалів область не знала за всі часи. За вказівкою начальства прокурори причесали мілким гребінцем і виконавчу вертикаль, не оминаючи нікого, у тому числі близьке оточення голови ОДА. Генадій Мовчан зі свого кабінету на Листопадовій насаджує в області закони за власним їх розумінням. Авторитетів, які б змогли йому заперечити на Тернопільщині не знайшлося. Керівник прокуратури єдиний серед "чиновників-парашутистів", хто не злякався Майдану і вчасно зорієнтувався в ситуації. Перечекавши кілька небезпечних днів, його відомство взялося за антивладні рішеня місцевих рад. У судовому порядку скасовано все: від  недовіри Хоптяну до звернень сільських рад до Януковича і Азарова. Проти керівників тернопільського страйкому порушено кримінальні справи за серйозними статтями. Не виключено, що у 2014 році стараннями пана Мовчана у нас з'являться перші в новітній історії політв'язні.

4. (7). Іван Гута, власник агрохолдингу "Мрія"

Рівно рік тому офіс аграрного олігарха в рідному селі Васильківці на Гусятинщині штурмувала податкова міліція. Звідти, не зважаючи на мужній опір недоторканого нардепа-свободівця, вилучили цілі міхи документів та готівки. Здавалося, корабель мрії Івана Гути іде на дно. На щастя для тисяч працівників та десятків тисяч пайовиків корпорації проблему залагодили. Ніхто вже не погрожує "Мрії" мільйонними штрафами і не звинувачує у порушенні закону. Сотні вантажівок дружньої компанії "Логіст" возять урожай на велетенську елеватори на Теребовлянщині. Знищені після себе дороги ремонтуватимуть за державний кошт. Кажуть, Іван Миколайович зумів домовитися про безпеку бізнесу на дуже високому столичному рівні.

Пана Гуту кілька разів упродовж року включали до першої сотні багатіїв країни приписуючи особисті статки від 500 мільйонів до 5 мільярдів гривень.  Його компанія продовжує швидкий розвиток, приростаючи новими тисячами гектарів, власник приїздить до України лише для вирішення стратегічних питань. Більшість часу пан Гута проводить в Швейцарії.

5 (-) Митрополит УГКЦ Василь Семенюк

У очільника Тернопільсько-Зборівської єпархії популярної на Тернопільщині церкви з'явилися проблеми зі здоров'ям. Він не так часто, як раніше з'являється на публіці. Обов'язки всередині ієрархії частково розподілено між помічниками та заступниками. Проте, руку на пульсі подій архієпископ тримає міцно. У 2013 році він підтвердив статус найактивнішого церковника. Чого варті помпезні церемонії посвячення храмів та каплиць, широко рекламована проща в Зарваниці, візити до області кардиналів та єпископів з різних кінців світу?

Отець Семенюк ніколи не заперечував свого інтересу до політики. Він намагається дружити з всіма гілками влади. Згадаймо запроваджені ним релігійні прощі для міліціонерів, податківців, рятувальників та інших. Генерал кожної з цих служб удостоївся персонального благословення на очах у підлеглих. До недавнього часу очільник Тернопільської УГКЦ активно підтримував намісника Януковича В.Хоптяна.

Нинішні події в державі, активна позиція київського і львівського кліру штовхає тернопільского єпарха у неприродну для нього опозиційну нішу, адже більшість з його підлеглих відверто і гаряче підтримали Євромайдан.

6. (11). Олексій Кайда

Екс-голова облради, а нині нардеп Олексій Кайда у минулому році здобув ряд тактичних і стратегічних перемог. Після тривалої кризи в обласному парламенті, він домігся обрання свого ставленника - Василя Хомінця посаду голови. Домовленості про розблокування роботи і позитивне голосування було досягнуто зовсім не в Тернополі. Досі невідомо чим поступилися свободівці в обмін на приїзд і участь в голосуванні залежних від влади депутатів.

Відразу після кадрового тріумфу ставленики Кайди завдали удару в спину тим, з ким нещодавно домовлялися. Облрада на чолі з Хомінце проголосувала за недовіру голові ОДА, визнала його роботу незадовільною. Інші соратники Олексія Петровича створили обласний страйком і керували триденною блокадою "білого дому", коли голова ОДА та його заступники не могли потрапити на роботу. За це побратимів Стаюру і Чашку переслідує прокуратура.

Найпозитивнішою подією року для пана Кайди, безумовно, стало одруження з чемпіонкою світу по біатлону Оленою Підгрушною. Наступного для провінційний політик прокинувся відомим на цілу країну.

7. (3). Валентин Хоптян

За останні 100 днів намісник Януковича програв все, що можна було програти. Вище керівництво змусило його подарувати посаду голови облради "Свободі". Рік блокади представницького органу пішов "коту під хвіст". Під час революційних подій проти клану Хоптянів збунтувався "сімейний" Гусятинський район. Дружину губернатора прогнали з  посади голови Гусятинської райради. За це висловилися понад 2/3 депутатів.  Сам товариш Хоптян дістав вотум недовіри від облради, а пізніше погрозу виселення з приміщення та скасування делегованих повноваженнь. Суди та прокурори відмінили частину цих рішень, та Хоптян як політик програв на Тернопільщині все. Нефарт почався ще на початку 2013 року, коли опозиційні депутати ганяли намісника Януковича по всій області. Чиновнику доводилося ховатися в придорожніх ресторанах або проводити наради у теплиці Дмитра Фірташа. Подібної ганьби не мав жоден голова ОДА за весь час незалежності України. Очевидна відставка Хоптяна не сталася лише тому, що гідних бажаючих очолити Теронпільщину в обоймі Аміністрації президента не знайшлося. Нині очільник виконавчої влади перебуває в напівлегальному становищі: представлення нових голів РДА проводять у закритих на ключ залах, його заступники ламають ноги перелазячи паркан, щоб потрапити на роботу або грають власну гру. Колом для прийняття рішень у Хоптяна залишилася хіба що "сім'я", яка в тернопільській інтерпретації включає любу дружину та застільних підлабузників.

8. (10). Ігор Гуда, керівник будівельної компанії "Креатор-буд".

Поки політики воюють на барикадах будівельник Гуда збільшує кількість будмайданчиків. Молодий бізнесмен одним з перших знайшов спільну мову з Сергієм Надалом і Олексієм Кайдою (#1 та #6 нашого рейтингу),  завдяки чому прорвався у лідери будівельного ринку у обласному центрі. Його молодій компанії вдалося потіснити всіх конкурентів та застовбити за собою найкращі земельні ділянки. В черзі за дружбою до бізнесмена стоять політики всіх опозиційних та провладних партій.

Міцні тили  пану Гуді  забезпечують родинні стосунки з одним з колишніх губернаторів Тернопільщини та добрі стосунки з керівниками силових структур. На закладання наріжного каменя одного з будинків "Креаторбуду" приїздив навіть міністр МВС Захарченко.

На відміну від своїх колег по бізнесу будівельний магнат Ігор Гуда зумів не потрапити у жодний гучний публічний скандал.

9. (-). Василь Хомінець, голова Тернопільської обласної ради

Посів керівне крісло завдяки зв'язкам у верхівці "Свободи" та закулісним домовленостям націоналістів з владою.  Минулий рік Василь Петрович розпочав начальником відділу торгівлі міської ради, пізніше його підвищили до заступника мера з невідомо яких питань. Не зважаючи на те, що пана Хомінця "сватали" на посаду в облраді більше року, у його обрання мало хто вірив, тож до керівництва він прийшов без команди, плану дій та бачення ситуації. Як часто буває,  про попередні домовленості довелося швидко забути. Революційна необхідність змусила голову облради організувати голосування про недовіру голові ОДА. Час покаже, чи зможе пан Хомінець стати самостійною фігурою у владній вертикалі області. Доти йому доведеться балансувати між інтересами Кайди та Надала, а також відбивати атаки на прийняті рішення з боку прокуратури.

10.(8).Петро Гоч, заступник голови ОДА

Час від часу у "білому домі" ширяться чутки про переміщення  амбітного заступника голови ОДА на важливу таємну роботу до Києва. Їх пов'язують з бажанням Хоптяна позбутися  некерованого підлеглого. Не виключено, що байки про себе поширює сам Гоч, щоби підтримати імідж людини зі зв'язками на Банковій.

Про те, що у голови ОДА є такий заступник широка громадськість Тернопільщини дізналася через скандал з розкішною іномаркою "Порш Каєн". Невідповідність офіційних доходів із способом життя чиновник ніяк не пояснив.

Важливим напрямком захисту державних інтересів народу у Петра Гоча є кураторство над футбольною командою "Нива". За словами гравців їм заборгували зарплату за кілька місяців.

Нині "Марш слов'янки" в дорогу до Києва для пана Петра не грає, тож йому доводиться доводити свою лояльність до президента не словом а ділом. У тривожні для влади дні, на відміну від свого шефа, який переховувався у районах, чиновник мужньо пробирався до кабінету через коридор ганьби.

Серед тих, хто не потрапив до рейтингу порівняно з 2012 роком згадаємо Олега Сиротюка, Василя Деревляного та Олега Барчука.

Статі на тему: