Рак молочних залоз продовжує бути одним з найпоширеніших злоякісних захворювань. Тому слідкувати за здоров'ям грудей потрібно регулярно.
Зокрема після 40 років необхідно відвідувати центр мамографії та робити обстеження хоча б раз на рік. Також лікарі наполягають на тому, що самообстеження грудей — це ключовий фактор, який допомагає зберегти здоров'я молочних залоз, вчасно звернувшись до лікаря при виявленні проблем. Як проводити обстеження правильно? Давайте розбиратися.
Для чого потрібно обстеження грудей
Обстеження грудей допомагає виявити зміни, які можуть вказувати на різні хвороби. Насамперед регулярний огляд дозволяє виявити ущільнення молочних залоз, а також інші симптоми, які можуть свідчити про онкологічні захворювання.
Регулярне самообстеження допомагає добре вивчити індивідуальні особливості грудей. Тож знаючи, що є нормою саме для вашого тіла, ви можете швидше помітити будь-які відхилення чи зміни. Тож така процедура надає жінці впевненості у власному здоров'ї.
Як правильно проводити самообстеження?
Процедура самообстеження нескладна і займає 10–15 хвилин. Її необхідно проводити щомісяця. Краще за все робити обстеження на 5–7 день після менструації, коли всі гормональні зміни, пов'язані з циклом, вщухають. Жінкам у період менопаузи слід вибрати для обстеження один і той самий день.
Методика самообстеження молочних залоз
Самообстеження необхідно проводити у три етапи.
Самоогляд перед дзеркалом
Роздягніться до пояса та станьте перед дзеркалом, опустіть руки вздовж тіла. Уважно подивіться, чи не різняться груди за формою та розміром. Майте на увазі, що зазвичай у жінок одна молочна залоза трошки більша за іншу — це вважається нормою. Також підніміть руки над головою та огляньте частину грудей, яка знаходиться біля пахв. Після цього покладіть руки на стегна і напружте м'язи грудей. За допомогою цих маніпуляцій можна виявити зміни у контурі.
Огляд шкіри грудей та соска
При огляді зверніть увагу на колір шкіри, розмір та колір сосків та ареол.Перевірте, чи немає видимих змін шкірного покриву — почервоніння, набряку, втягнення, ділянок, що нагадують "апельсинову кірку". Подивіться на соски — чи не змінився їхній колір, форма, чи немає виділень або висипань навколо.
Пальпація молочної залози
Промацування молочної залози, або пальпація — це ключовий етап самостійної діагностики. Завдяки цьому способу можна виявити ущільнення, вузлики або інші зміни в тканині грудей.
Промацувати молочну залозу можна стоячи. Зручно це робити у душі, бо мильною рукою легше відчути будь-які зміни. Також пальпацію роблять лежачи, з подушкою під плечем. Алгоритм дії виглядає так:
- Покладіть одну руку за голову, а іншою обстежуйте протилежну молочну залозу. При цьому використовуйте подушечки трьох пальців руки (вказівного, середнього і безіменного).
- Можна рухатися за різними схемами: по спіралі — від зовнішнього краю до соска, вгору-вниз — смугами по всій поверхні грудей, секторно — уявно поділити груди та перевіряти сегмент за сегментом. Використовуйте легкий та середній тиск, але не занадто сильний. Не забудьте зону під пахвами (можливе збільшення лімфовузлів) та ділянку між грудьми та ключицею.
- Наостанок обережно надавіть на сосок і перевірте наявність виділень.
Мета самообстеження — виявити зміни порівняно з попереднім оглядом.
Коли потрібно звертатись до лікаря
Підозрілими виглядають такі зміни:
- Тверде ущільнення або «грудочка», що не зникає.
- Біль в одній точці.
- Втягнута шкіра або сосок.
- Асиметрія, яка раніше не була помітна.
- Зміни шкіри: почервоніння, лущення, апельсинова кірка.
- Будь-які виділення з сосків (особливо з домішками крові або неприємним запахом).
Ці симптоми необов'язково свідчать про рак, проте краще звернутися до лікаря.
Самообстеження — це важлива частина дбання про здоров'я грудей. Проте воно не замінює мамографію чи інші види діагностики, за допомогою яких можна побачити патологічні процеси ще до появи клінічних симптомів. Тож регулярно відвідуйте лікаря та не нехтуйте своїм здоров'ям.