Секрети вишивання у тернопільській родині Онисько передають із покоління у покоління.
Має майже тисячу робіт
Сорочки, рушники та інші вишивані вироби Любові Онисько нині “живуть” не тільки в Україні, а й за кордоном – у близькому та далекому зарубіжжі, - пише "20 хвилин". Загалом у доробку жінки - близько тисячі робіт. Майстриня навчила вишиванню доньок — Мар'яну та Іванну. Окрім чоловічих і жіночих сорочок, рушників, картин, мережаних суконь, дівчата оздоблюють вишивкою ляльок та різні жіночі “прибамбаси” - шкатулки, гребінці, дзеркальця. Часто поєднують традиційну борщівську вишивку із новими техніками.
Серед авторських робіт дівчини — ляльки-мотанки, з якими вона не розлучається на роботі.
- Працюю в офісі, чимало часу сиджу за комп'ютером, - продовжує дівчина. - Трави, які є у ляльці - чебрець, мати-й-мачуха, м'ята — заспокоюють та очищують повітря біля мене. А барвистість вишитого одягу милує око.
Вишивати картини-клони, тобто однакової речі майстрині не люблять.
- Вишивання нагадує роботу художника, - розмірковує дівчина. - Самого натхнення мало. Має бути ідея. Треба також підготувати полотно, прорахувати розміщення візерунка, підібрати нитки. Вибрати слід і вдалий час для роботи. Наприклад, підбирати нитки варто вдень, бо ввечері гама кольорів виглядає зовсім по-іншому.
Вишиття гуртує родину
Родина Онисько часто збирається за роботою разом.
- Сідаємо та вишиваємо втрьох, кожен - своє, - каже співрозмовниця. - Цікаво, що у кожної із нас - свій “почерк”, навіть хрестики виходять різними.
Любов Онисько переконана, що вишиванки завжди будуть актуальними та модними. Каже, що у гардеробі кожен мріє мати навіть не одну сорочку, а кілька вишитих речей.
- Колись носили вишиванки і в будні, і у свята, - розповідає жінка. – На щодень одягали прикрашені конопляними нитками, а у вихідні — барвисті, розшиті складними узорами.
Відомо, що орнаменти майстри обирали не випадково. На виробах родини Онисько теж “закодовані” стародавні знаки родючості, щастя та багатства.
- Ще мати мені розповідала, що кружечок на рушнику — це Сонце, сила, знак багатства, а хвильки - вода, добробут, - пригадує пані Онисько. – Найпопулярнішими були знаки землі, води та неба.
Наостанок вишивальниці нагадали, що братися за виріб треба у гарному настрої та робити все з любов'ю. Адже тільки тоді той витвір подарує добро та щастя.