Портал "Latifundist.com" оновив рейтинг найбільших аграрних компаній України за розміром земельного банку.

Крім добре знайомих мешканцям області "Укрлендфармінгу" Олега Бахматюка та скандальновідомої в останні роки "Мрії", інші гіганти сільгоспіндустрії також  мають інтереси у Тернопільській області.

"За Збручем" вирішив їх деталізувати. Розпочнемо з лідера - групи компаній Kernel двох нардепів Андрія Веревського та Віталія Хомутинніка. За даними "Латифундиста" їх земельний

банк загалом складає 604,5 тис. га. На Тернопільщині Kernel скромно присутній у південних районах області (Чортківський, Борщівський, Заліщицький райони).

Інтереси "Укрлендфармінгу"  - 570 тис. га - значно ширші, оскільки компанія прикарпатця Олега Бахматюка давніше поглинула земельний банк "Райзу" та "Дакору", які у свій час за площами оброблюваних на Тернопільщині земель сукупно могли змагатися навіть з "Мрією"

Гути. Але то було відносно давно: Гут у "Мрії" давно нема, а бізнес Бахматюка кілька років потерпає від кредитного зашморгу.

Третя у рейтингу група Агропросперіс  володіє земельним банком у 430 тис.га. Ця компанія, яка має американських інвесторів, має інтереси  на півночі Тернопільської області (у Шумському та Кременецькому районах).

Більш відомий Миронівський хлібопродукт (370 тис. га) має господарства у Ланівецькому, Бережанському,  Збаразькому районах. МХП господарює на теренах Тернопільщини відносно недовго. Більшість земельного банку стали його надбанням після 2014 року внаслідок складної багатосторонньої  угоди.

Натомість земельний банк Астарти  (250 тис.га) на Тернопільщині став приростати за

губернаторства Валентина Хоптяна. Київська компанія була активна у північних та східних районах.

За даними "Латифундиста" у агрохолдингу "Мрія"  зараз залишилося під контролем 165 тис. га у 5 західних областях. Це майже вдвічі менше, ніж кілька років тому. Масив, що обробляється на Тернопільщині, найбільший. Однак постійні конфлікти з колишнім топ-менеджерами бізнесу

Гут, під контролем яких опинилися частина активів, свідчать про те, що війна за "спадшину" колись одного з найбільших агрохолдингів України триватиме ще довго. І не виключено, що  консолідувавши можливі активи, постане питання їх продажу комусь з "топів" цього рейтингу.

Цікавими з точки перспективи є стартові позиції на теренах Тернопільщини "Аграрної компанії 2014" власників мережі гіпермаркетів "Епіцентр" родини Герег. Аграрні апетити цієї групи даже

агресивні. Компанія "стукає" в двері топ-10 рейтингу латифундистів, активно збільшуючи земельний банк. У минулому році Гереги прикупили контроль над знаковим господарством у селі Кам'янки Підволочиського району.

Щодо тернопільських аграріїв, то до рейтингу потрапили "Агропродсервіс" Івана Чайківського (39 місце, 40 тис.га), "Бучачагрохлібпром" Петра Гадза (64 місце,25 тис.га), "Україна" Олега

Крижовачука (103 місце, 15 тис.га).

На відміну від більшості агрохолдингів, наші фермери проводять активну соціальну політику у селах, де господарюють, та розвивають на території області суміжне виробництво у переробній та харчовій промисловості. Це означає нові робочі місця та задіяність людей у сільській місцевості.