Вечір цього дня зветься Василевим, оскільки за старим стилем свято припадає на переддень Василевого дня, або Нового року. Проте здебільшого його називають щедрим.
Головні персонажі Меланки – перевдягнений у жіноче вбрання юнак-витівник і рідше – наряджена молодою дівчина-жартівниця, яка роблять усе не до ладу. Дівчата й парубки щедрують під вікнами хат і в оселях, так би мовити водять козу. Після вечері сусіди йдуть один до одного миритися, щоб зустріти новий рік у злагоді. Вважається, що новорічна ніч для віруючих людей розкриває небо, і вони можуть просити у святих все, що їм забагнеться. Цей час також найсприятливіший для ворожіння. За багатовіковим досвідом наших предків, багато пухнастого інею на деревах віщує врожай зернових і добрий медозбір, а зоряне небо – врожай грибів і гороху.
Нагадаємо, Маланку сьогодні водитимуть і в місті, і в області.
У Тернополі святкове дійство увечері розгорнеться у парку Тараса Шевченка на дитячому майданчику . Тут обіцяють коляду, карнавал і водіння Маланки.
Традиційно, в ніч на Старий Новий Рік, в селі Горошова Борщівського району відбувається свято Маланки. На гостей карнавалу чекає концертна програма, вистави, масові гуляння, танці, смачні традиційні українські страви – сало, юшка, вареники, а також незабутні враження.
Адріана Макаренко, За Збручем