У п’яти селах Саранчуківської громади на Тернопільщині через негоду 4 травня підтопило 14 дворів та майже 170 присадибних ділянок, загинула домашня птиця, замулило дороги.

Про це Суспільному повідомив голова громади Володимир Петровський. За його словами, зараз комісія сільської ради рахує збитки, а питну воду мають перевірити фахівці центру контролю та профілактики хвороб.

У неділю, 4 травня, внаслідок сильних дощів підтопило подвір’я жительки села Саранчуки Марії Смоляк.

"Град сильний, такий, як волоські горіхи, а з гір пішла вода. За 5-10 хвилин, все повідкривало, не годен було стримати. Кури потопило, ловили їх, бо несло на город", — розповіла жінка.

Марія веде на город, каже, нещодавно засадили ділянку площею вісім сотих — кілька грядок буряків і картоплі, а під час негоди все замулило. Розповідає, що така ситуація з підтопленнями вже не вперше:

"Всьо намула стоїт, то бараболі не буде, то вже не перший рік так в нас. В 19 році, то все так, що пару років".

Своє затоплене подвір’я показує й Петро Моравський. Каже, що після негоди прогорнув стежку, щоб перейти, бо "інакше не годен було".

"Всі дрова, всьо в воді, все в намулі. Це дрова на зиму й тепер ними палю, бо курям картоплю вару. Далі так само все затоплене. Подивіться, скільки сміття на дошки нанесло. Вісім рядів дошок пропало. Гроші дав, купив, бо на хату, і толку з того? Там затопило, там затопило. Та по коліна сміття було, ледве те все прогорнув. Пса водою несло", — розповів Петро Моравський.

За словами чоловіка, вода була і в господарських приміщеннях:

"Цемент весь замок, тут ще навіть вода є, електромотор пішов спати. Весь цемент замок. Всьо в воді".

Затопило й приміщення, де тримали два електромотори. Потекла вода й на город, розповідає Петро.

"І картопля посаджена, і столовий буряк, і цибуля. А там була посаджена кукурудза. Нині вже спускав ставок з городу, бо стояло, то видно вон. Мені шкода тільки кавунів, помідорів нема ніц. Кавуни побило чисто. Чи ще раз треба буде пересаджувати, чи щось вийде. Минулого року кавуни були по 9,5 кілограмів", — розказав Петро Моравський.

Вода, яку несло з полів, йшла через подвір’я Стефанії Стельмах.

"Стіна така йшла висока і текло все сюди. То була біда чорна. Я такого ще в життю не виділа. Тудаво пішло, кури потопило, понесло їх кудись. Сіту вивернуло. Вода йшла глибока, туди нагород, все прорвало. Бараболю, буряк, цибулю, — все позаливало, то всьо пішло", — розповіла жінка.

Криницю також замулило, розповідає Стефанія. Крім цього вода нанесла на вулицю багато сміття — жінка показує купу висотою до колін. У ній досі видно шматки граду:

"А град йшов, дивіться який великий був. Зараз він вже трохи стопився. Такий град був, що мені підвіконники побило".

У село приїхали фахівці центру контролю та профілактики хвороб. Вони обстежують колодязі та беруть проби води.

Завідувач Козівського відділу центру контролю хвороб Мирослав Бойко розповів, що їх цікавить якість питної води. Перевірку проводять у трьох селах громади.

"У першій оселі, в яку зайшли, господар пояснив, що в нього є свердловина і копанка. Копанка замулена, але водою користувалися зі свердловини. Даємо рекомендації — воду потрібно прокачати. Привезли з собою препарат, дамо, щоб продезінфікували воду. І відбираємо проби води на аналіз", — розповів фахівець.

Голова Саранчуківської громади Володимир Петровський розповідає: зараз комісія сільської ради оцінює збитки. За його словами, підтопило 14 дворів та присадибні ділянки в п’яти селах громади. Через підтоплення в людей загинула домашня птиця:

"169 присадибних ділянок підтопило або повністю затопило. Зараз комісії сільської ради складають відповідні акти, й ті, хто найбільше постраждали, очевидно, що можуть розраховувати на допомогу від сільської ради.

В цілому замулило 3 кілометри 800 метрів доріг. Найбільш проблемна ділянка — це Слов’ятин-Діброва, але на наше прохання агрофірма виділила дві одиниці техніки, які розчистили дорогу та забезпечили проїзд. Залишається ще одна ділянка від невеликого села Базниківка до хутора Соколиця, там наразі неможливо провести роботи, бо дуже болото".

Як розповів голова громади, місцеві підприємства допоможуть людям із розсадою та овочами на посадку.

Ірина Небесна, Дана Савицька, Суспільне