.

Мітингом-реквіємом вшанували сьогодні у Тернополі закатованих НКВС у червні-липні 1941 року. До стін колишнього ізолятору КДБ прийшли голова обласної ради Олексій Кайда, міський голова Сергій Надал, депутати-«свободівці», представники громадськості, колишній політв’язні.

.

Як зауважив у своєму виступі голова облради Олексій Кайда, в історії кожної країни є визначні, а є скорботні дати, які рубцями залишаються на тілі кожної країни.

– Такою датою для України є 22 червня, 23, 24, 25, 26 і всі подальші дні, коли одна окупаційна червона чума відступала з наших терен, а друга чорна чума приходила. Так історично склалося, що наша прекрасна, багата, квітуча країна завжди цікавила різні імперії, різні країни, цікавила своєю землею, працелюбним народом, нашою доброзичливістю. І так сталося що Україна завжди потрапляла між двох вогнів, за неї постійно воювали, її постійно хотіли загарбати і висмоктати з неї ту кров, яка тисячоліттям живила нашу землю, – сказав керівник обласного парламенту.

Олексій Кайда також зауважив, що 20 століття було найкривавішим в історії України і української нації.

– Мільйони українців гинули тільки за те, що вони були українцями, тільки за те, що вони любили свою країну, свій край, свою домівку, свої родини, тільки за те, що вони хотіли жити і бути українцями. Мені дуже дивно, коли на 20 році української незалежності найвищі державні очільники намагаються нам нав’язати ту стару, не нашу, брехливу історію, коли з підручників вириваються цілі сторінки нашої славетної історії, коли нам нав’язують, поряд з державними символами, ті червони шмати, під якими чинився терор і під якими навіть не вбивали українців, а нас вирізали як худобу, замуровували в стіни, вбивали і малих, і дорослих. Сьогодні, перш за все, ми вшановуємо наших невинно убієнних земляків, тих, хто не зламався, хто залишився українцем, патріотом і націоналістом до кінця, – заявив Олексій Кайда.

Він також закликав присутніх у неділю, 26 червня, вшанувати пам’ять усіх жертв комуністичного і нацистського режиму (26 червня оголошено Міжнародним днем Організації Об’єднаних Націй у підтримку жертв тортур, - прим. авт.).

– Ми повинні про це говорити, ми повинні викреслити з нашої історії згадку ніби то про визволення України чи то нацистами, чи то радянськими військами. Ми повинні доносити до кожного нашу героїчну історію, згадувати полеглих, але водночас набиратися злості, хоробрості і відваги для майбутньої боротьби за українську державу.  Адже сьогодні, на превеликий жаль, на 20 році незалежності Україна не є українською, тому що нею керують не українці, при владі знаходяться олігархічні клани, які шматують Україну. А українці завжди буду вшановувати своїх героїв і Україна, як той Фенікс, постане з попелу і з нею будуть рахуватися не тільки Європа, а й весь світ, як з величезною державою, – заявив Кайда.

Натомість побратим голови облради міський голова Сергій Надал був сьогодні не багатослівним. За його словами, 22 червня – це не день для проведення будь-яких політичних акцій чи заходів, а це день пам’яті і молитви за тих, хто став жертвою війни і жертвою боротьби двох імперій, які рвали і шматували Україну.

– Сьогодні намагання відзначати чи святкувати 22 червня – це є своєрідним штампом для тих, хто має ностальгію за поверненням до Радянського Союзу. Весь світ визнає, що 22 червня був початок німецько-радянської війни – війни двох союзників, які спільно святкували, спільно проводили паради, які разом ділили території і народи. А потім не поділили і почали воювати між собою. Весь світ визнає початок Другої світової війни 1 вересня. І ми, українці, також. Сьогоднішній день повинен стати днем визначення політичної зрілості нашого українського народу. І, незважаючи на бажання будь-яких російських політтехнологів, він не повинен стати днем проведення різного роду політичних шоу на телебаченні, а має бути днем скорботи, пам’яті, молитви за тих, хто був невинно закатований і вбитий, – сказав Сергій Надал.

До слова, голова облради Олексій Кайда свою відсутність сьогодні на Пагорбі Слави пояснив тим, що кожен українець для себе обирає самостійно дати, які відзначати, і місця, до яких приходити. Тим більше, що обласну раду на Пагорбі Слави представляв перший заступник голови Сергій Тарашевський. Натомість до музею політв’язнів на мітинг-реквієм не прийшов жоден із представників обласної державної адміністрації.

Не було на панахиді в парку Слави сьогодні і міського голови. Сергій Надал у цей час проводив робочу нараду, де, за його словами, вирішувались нагальні питання життєдіяльності міста. Керівництво міської ради на поминальних заходах представляв його заступник Олександр Степанюк.