Перспективний план формування територій громад Тернопільської області продовжують розробляти в обласних органах влади. Проект цього плану планують затвердити у кінці червня.

Інформацію щодо сьогоднішнього його стану на сесії обласної ради 11 червня обговорювали майже дві години. Виступали і депутати ВРУ, і обласної ради, і сільські голови. Всі сходяться на тому, що адміністративно-територіальна реформа необхідна. Та не всі громади знають «з якого боку до неї підійти», хоча, як зазначив голова Байковецької сільради, є прийнятий закон у якому все написано, як і що треба робити.

У виграші перебувають ті населені пункти, на території яких є потужні підприємства, і які таким чином зможуть фінансово себе забезпечити. А селам і селищам, які не мають звідки забезпечити фінансову стабільність залишається визначатися до кого приєднуватися, і тут часто виникають суперечки. Наприклад, село зарахували до однієї громади, а селяни хочуть приєднатися до іншої. Утім, в законі передбачені субвенції для громад, але, зважаючи, на сучасний стан української економіки, сподіватися на державне фінансування - справа ризикована.

Та зараз необхідно остаточно узгодити і затвердити новий територіальний поділ області. І справа тут, насамперед, за місцевими громадами. Наразі, визначилися вже 37 об’єднань громад: Бережанська, Борщівська, Великодедеркальська,  Скала-Подільска, Мельнице-Подільська, Бучацька, Золотопотіцька, Гусятинська, Гримайлівська, Копичинецька, Хоростківська, Заліщицька, Товстенська, Збаразька, Вишневецька, Зборівська, Залозецька, Козівська, Кременецька, Почаївська, Лановецька, Монастириська, Підволочиська, Скалатська, Підгаєцька, Теребовлянська, Микулинецька, Золотниківська,Тернопільська, Байковецька, Великобірківська, Великогаївська, Мишковицька, Чортківська, Білобожницька, Нагірянська, Шумська.

- Кількість громад постійно змінюється, - зазначив у своєму виступі Леонід Бицюра, заступник голови ТОДА. – Перспективний план мав і 30, і 35 громад, а тепер вже є 37, і їх може бути ще більше. Процес формування триває, продовжуються консультації. Але я би хотів, щоб було повне розуміння депутатів облради, райрад, міських, селищних, сільських рад, що такі рішення мають прийматися на основі чітко розрахованих показників економічного, соціального, бюджетного характеру. Не може бути так, що села, які мають одне підприємство на своїй території, яке дає їм півтора мільйона в рік наполягає, що воно не буде віддавати ті кошти нікуди, і хоче створити навколо себе громаду. Але громада - це не просто перемалювати документи, це повністю взяти на себе надання всього переліку адміністративних послуг, а для цього треба створити відповідні підрозділи територіальної влади на місцях, забезпечити їх приміщеннями, обладнаннями і таке інше.

На центри об’єднання громад також претендують Великий Глибочок,  Почапинці, Колиндяни. У найближчі дні облдержадміністрація має оприлюднити графік обговорення перспективного плану на місцях. А після завершення  таких обговорень, одразу на наступний день, Перспективний  план винесуть на розгляд сесії облради.

Ольга Трач

Фото автора

Читайте на цю тему: