Уже незабаром на тернополян чекає такий собі «ціновий удар», адже у березні подорожчає все, починаючи від вартості комунальних послуг через здороження газу та електроенергії, до меблів, одягу, бензину до продуктів харчування.
Ціни на хліб виросли, мов на дріжджах
Вже наприкінці лютого на Тернопільщині на 20-40% подорожчав т.зв. несоціальний хліб. Не вдасться стримати і вартості «соціального» – через зростання ціни на борошно незабаром звичайні паляниці виростуть у ціні на 10-15%, визнав начальник відділу контролю за цінами на ринках продовольства держінспекції з контролю за цінами в Тернопільській області Андрій Кінах.
Сьогодні Міністерство торгівлі разом з Міністерством продовольства розробляють схеми поступлення борошна з державних резервів для здешевлення хліба масових сортів. Орієнтовна ціна на борошно вищого ґатунку буде становити 2500-2700 грн. за 1 тонну. Тобто підвищення ціни на борошно становитиме приблизно 20-30%.
Гречка побила рекорди
Не дарма експерти вважають перший рік президентства Віктора Януковича періодом масового подорожчання основних харчових продуктів. Найбільше у минулому році і в I-му кварталі 2011-го подорожчала гречка – ще вчора цей ординарний продукт раптом став стратегічним і подорожчав більш ніж на 300%. Хоча причина такої динаміки банальна: зменшення врожаю та відсутність у країні запасів гречки заради подолання дефіциту.
Водночас на 20-150% подорожчали всі молочні продукти, при цьому ціни догори штовхав дефіцит сировини на внутрішньому ринку, зовнішні фактори та зміни у законодавстві, коли переробників зобов’язали платити ПДВ до бюджету, в той час як раніше вони перенаправляли суму податку на закупівлю сировини.
Овочі подорожчали в середньому на 40%, дійшло навіть до рекордів: у розпал сезону капуста коштувала рекордні в історії України 7 грн./ кг. Соняшникова олія, вартість якої була однією з найстабільніших в Україну і майже весь рік трималася на рівні 10-11 грн./ літр, у січні 2011-го різко подорожчало до 16 грн./ літр. Хліб завдяки жорсткому адміністративному регулюванню цього бізнесу місцевою владою подорожчав у межах інфляції, додаючи до ціни 1% на місяць.
Перш ніж телефонувати, порахуйте абонентну плату
І це ще не все. Протягом 2011 року плата за місцевий зв’язок у містах збільшиться на 35%, а в селах на 56%. До кінця року Національна комісія з питань регулювання зв’язку пропонує підвищити мінімальну абонплату в містах на 35% до 26,64 грн. на місяць (з ПДВ), у селах – більш ніж на 56%, до 16,42 грн. на місяць з урахуванням податку, а для абонентів із тарифними планами без тарифікації місцевих розмов – на 54%, до 41,61 грн. на місяць (з урахуванням ПДВ) у містах та до 18,51 грн. на місяць (з ПДВ) у селах. При цьому регулятор обіцяє знизити плату за встановлення телефону, але не називає конкретного розміру знижки.
Долар може впасти
Як не дивно, але динаміка внутрішніх цін позитивно позначиться на курсі валют. Аналітик Українського аналітичного центру Вікторія Кернеш переконаний, що вже найближчим часом пропозиція іноземної валюти перевищить попит на неї. У підсумку це змусить Нацбанк зменшити обмінний курс гривні.
Рішення про виділення Україні чергового траншу МВФ має заспокоїти найзатятіших песимістів щодо майбутнього курсу долар/гривня. Додаткової впевненості додає вдале розміщення єврооблігацій українським урядом на $ 1,5 млрд. під 7,95% річних.
Тому можна говорити про те, що у найближчий місяць курс долар/гривня зупиниться на рівні 7 грн. 95 коп. із можливими невеликими відхиленнями в 0,2% від курсу.
Фактично українська економіка починає жити за фіксованим курсом долара, як це було до кризи, каже Вікторія Кернеш. Стабільність гривні може призвести до зростання пропозиції валюти на українському ринку.
НБУ як регулятору необхідно буде утримувати баланс на валютному ринку і скуповувати надлишки доларів. У лютому це не буде носити масового характеру, але вже в березні обсяги викупу валюти Нацбанком зростуть прискореними темпами. У свою чергу це призведе до збільшення грошової маси в країні.
Додаткова пропозиція валюти на ринку може прискоритись, якщо буде остаточно заборонено кредитування фізичних осіб у валюті. «Думаю, вже у квітні-травні НБУ доведеться знизити курс до рівня 7,9 грн. за долар, підкреслила експерт. За таких умов основним полем для валютних спекулянтів стане євро. Це прямо пов'язано з падінням євро щодо долара США. Тому необхідно орієнтуватися на курс євро/гривня на рівні 10,55-10,65 грн.», – вважає аналітик Вікторія Кернеш.
Жанна Попович, «Номер один»
Поліс
Статті
субота, 18 січня 2025
п’ятниця, 17 січня 2025
четвер, 16 січня 2025