Через негоду декотрі жителі Тернопілля залишилися без світла, у когось позривало покрівлю та зруйнувало обшивку на балконах. Обійшлося без людських жертв, говорять рятувальники.

- Мене у суботу ледь не вбило бляхою, яку сильним вітром зірвало з чийогось балкону, - розповідає житель Березовиці Володимир Смерич.

Того дня приблизно о 17-й годині чоловік йшов із магазину.

- Я зауважив, що щось летить, повернув голову - шмат старої іржавої бляхи майже метр завширшки. Пролетіла, може, півметра від голови. Потім її вітер гупнув на землю, а тоді знову підняв та поволік кудись далі.

Інцидент з Володимиром трапився, коли у мікрорайоні “Березовиця” саме вирувала стихія. Оскільки бічні вулички там межують з полями, вітер має де розгулятися. Інші жителі району розповідають, що не лише бляху зривало зі старих балконів, кіосків чи магазинчиків, а й вагонку з обшитих балконів. На деяких будинках “роздягненим” залишився не один балкон.

Без світла 9 квітня залишився і міський голова Сергій Надал. Він живе в селі Байківці, неподалік Тернополя.

- Слава Богу, що до обіду пошкодження ліквідували, - сказав пан Надал.

До речі, цього дня дружина святкувала свій день народження і негода, за словами керманича міста, не зашкодила.

“Добре, що людей не було”

Не оминув буревій також інших районів Тернополя. Зокрема, на “Східному” масиві вітер частково позривав покрівлю з будівель, повалив рекламні стенди та поламав вивіски.

Постраждали в Тернополі й дерева. На дитячий майданчик у парку імені Тараса Шевченка впала велика ялина. Вітер викорчував дерево з корінням. У “полоні” стовбура та гілляк опинилися дві гірки та поляна, де зазвичай граються тернопільські дітлахи. У неділю, 10 квітня, в парку ми зустріли тернополянку Наталію Кричковську разом із маленьким сином Олександром. Вони йшли в цирк.

- Боже, оце негода! - каже жінка. - Добре, що людей поруч не було. А якби там гралася малеча!

Продовжуючи, пані Кричковська розповіла, що дерева вітер повикорчовував і біля центрального входу педагогічного університету.

- Такі гарні туї стояли, - каже вона. - Ми живемо неподалік університету. Щоразу проходимо повз ті насадження, і оку любо. А тепер немає тих зелених красунь. Прикро.

Постраждав військовий полігон

Аж 20 листків шиферу зірвав вітер у п’ятницю, 8 квітня, на складі зберігання військово-технічного майна на полігоні в селі Біла, розповідає заступник командира військової частини А1769, полковник Олег Лісовий.

- Постраждала стара покрівля, якої не міняли вже років 30-40, - продовжує він. - На інших сховищах позлітали по одній-дві шиферини. Щоб замінити пошкоджену покрівлю, потрібно щонайменше 2000 гривень. Такі витрати у нас непередбачені. А тому вже у понеділок ми напишемо заяву в Міністерство оборони.

На щастя, додає полковник, наслідки стихії - незначні. Зруйнована покрівля не становить загрози для військового майна.

- Будемо чекати матеріальної допомоги, - каже пан Лісовий. - Як швидко нам її нададуть, наразі невідомо.

День - без світла

На вихідні отримували звернення від тернополян і працівники аварійної електромереж.

- У суботу ми отримали шість звернень від жителів різних районів міста, - говорить інженер-диспетчер Євген Дзюбак. - Скаржилися ті люди, котрі живуть у приватному секторі. Без світла сиділи окремі сім’ї на вулиці Ломоносова, Яблунева, Чайковського, Межева, Микулинецька, Глибока. Як правило, вибивали запобіжники. Оскільки працювала тільки одна чергова машина - і ремонтні роботи, і переїзди займали час. А тому люди змушені були чекати електроенергії довгі години.

У неділю, хоч і пориви вітру були меншими, до аварійної ще телефонували тернополяни. Чотири виклики зафіксували вже зранку.

Глобальних руйнувань, як стверджує пан Дзюбак, не було. У разі зникнення світла диспетчер радить мешканцям багатоквартирних будинків спочатку звертатися в жек.

- Пошкодженням щитової й електричної проводки всередині приміщення займаються працівники жеків, - каже він. - Якщо ж вони виявляють, що проблема в несправності ліній доводу, то це вже наша компетенція.

Краще з дому не виходити

А от енергетики навмисне відключали світло вночі в різних районах Тернопілля, говорить начальник центру пропаганди управління МНС в Тернопільській області Ігор Нєвінський. Це для того, аби негода не завдала великих збитків.

- Про великі руйнування у Тернополі інформації не отримували, - каже чоловік. - Наші працівники виїжджали в Підволочиський, Теребовлянський, Зборівський та Гусятинський райони. У місцевого населення вітер позривав покрівлю. Також були пошкоджені електромережі. Ця негода не була такою страшною. У минулі роки, пам’ятаю, дерева падали на автомобілі. Тоді люди справді зазнали немалих збитків.

Проте, коли надворі негода і дме сильний вітер, краще залишатися вдома, радить пан Нєвінський.

- Всяке може трапитися, - зазначає він. - Береженого, як кажуть, Бог береже. Якщо ж біда сталася, варто відразу телефонувати на номер 101.

Наталія Бурлаку, «20 хвилин»