День міжнаціональної злагоди та культурного розмаїття вперше відзначали в Україні  21 травня. Він покликаний вшанувати унікальний внесок національних спільнот і корінних народів у загальноукраїнську культурну скарбницю впродовж століть.

У Тернополі цього дня відбувся форум «Поруч і разом», що зібрав представників національних спільнот, які проживають на території Тернопільщини. У Тернопільській області, як зазначила директор департаменту культури та туризму Тернопільської ОВА Світлана Байталюк, проживають представники 85-ти національних спільнот, які мирно співіснують та співпрацюють між собою, доповнюючи різними барвами палітру культурного різноманіття нашого краю. Присутні на заході представники національно-культурних товариств польської, болгарської, єврейської, угорської національних меншин поділитися своїми думками про важливість плекання міжнаціональної злагоди та підтримки культурного різноманіття. Екскурс у діяльність національно-культурних товариств німецької, вірменської, азербайджанської спільнот представили  на виставці «Їх поріднила Тернопільська земля» у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.

- В експозиції представлені матеріали, що висвітлюють життя національних спільнот, які проживають на Тернопільщині, зокрема вірмен, болгар, поляків, євреїв, німців, ромів, - розповіли у музеї. – Виставлена література з історії цих спільнот в Україні, нотні партитури відомого українського композитора німецького походження Леоніда Міллера, який багато років жив у Тернополі. Особливу увагу привертають унікальні світлини з фондів музею із зображенням давніх єврейських молитовних будинків Тернопільщини, представлена старовинна оригінальна Тора – П'ятикнижжя Мойсея. Також виставку доповнюють матеріали, які висвітлюють життя кримсько-татарського народу, зокрема графіка відомого художника Володимира Благовіщенського, із пейзажами татарських пам'яток у Криму.

У Тернопільській обласній універсальній бібліотеці до Дня міжнаціональної злагоди та культурного розмаїття розгорнули виставку «Діалог культур: збереження ідентичності».   

- У фондах бібліотеки зберігається понад 4,5 тисячі книжок мовами національних меншин – болгарською, польською, німецькою, угорською, румунською, білоруською та івритом, - розповіли у бібліотеці. – Чимало видань — подарунки від національних спільнот та міст-побратимів, як-от Слівен (Болгарія). Протягом останніх років бібліотека цілеспрямовано формує фонд, що відображає етнокультурне розмаїття України.

До виставки увійшли також художні твори, етнографічні дослідження, фотоальбоми, переклади, довідники, що знайомлять з історією, звичаями, мистецтвом і духовними практиками різних національних спільнот – вірменської, польської, єврейської, німецької, ромської, угорської, румунської, грецької, болгарської, словацької, кримськотатарської, азербайджанської та інших. Окреме місце займають книги, подаровані представниками громад, дипломатичними установами, волонтерами. Це не просто видання – це культурна пам’ять, передана з рук у руки.

Ольга Трач

Фото зі сторінки департаменту культури і туризму ТОВА у фейсбуці