На Тернопільщині у Лішні Кременецької громади триває Всеукраїнська проща для родин загиблих військовослужбовців. Літургію проводять у храмі-пантеоні, який будують на честь тих, хто віддав життя за нашу свободу в російсько-українській війні. На стінах храму – таблиці з іменами воїнів, загиблих з 2014 року.

Про це розповів Суспільному отець Андрій Любунь.

Очолив богослужіння Предстоятель ПЦУ Митрополит Епіфаній.

На прощу з Дубна приїхала мама полеглого Олександра Галіса Валентина. Її син загинув 4 травня 2022 року під Ізюмом. За місяць до цього йому виповнився 31 рік:

"Мій син був взагалі комісований, але з 2019 року він пішов служити. Сказав: "Мама, в мене сім'ї нема. Ти знаєш, яка в нас обстановка в Україні. І я вирішив іти захистити тебе і Україну". Він в мене був єдиний син, я його сама виховувала. Їх загинуло тоді п'ять людей".

За словами Валентини Галіс, вона приїздить на прощу з 2022 року.

"Ми щороку приїжджаємо сюди на службу, подати, щоб за наших хлопчиків молилися. Нас всіх біда звела сюди, бо з доброго дива сюди люди не їдуть. Тільки їдуть, щоб почути ім'я, за яке моляться, за наших дітей", — розповіла мама полеглого бійця.

Помолитися за чоловіка приїхала Іванна Боднарчук:

"Сьогодні я тут, щоб помолитися за воїнів, які віддали своє життя за Україну, помʼянути свого коханого чоловіка. Він загинув не так давно, 7 місяців тому. Його імʼя закарбоване на одній із плит".

Іванна розповіла, що чоловік пішов на фронт у перші місяці повномасштабної війни.

"Мій чоловік був цивільною людиною, керівником відділу продажів Хмельницької та Вінницької областей. Повномасштабне вторгнення Росії його застало в потязі з Дніпра з відрядження. Він одразу прийняв рішення по приїзду додому залишити роботу та мобілізуватися до війська. В ті дні військкомати були переповнені, місць не було, але він не покидав надій і старань. І вже на початку березня він був у силах спецоперацій. Перше бойове хрещення прийняв на Сіверодонецькому напрямку, там була дуже важка ситуація, потім Сумщина, а загинув на Курському напрямку".

Під час божественної літургії предстоятель Православної церкви України Епіфаній звернувся до рідних загиблих бійців:

"Серед нас українців повинна панувати любов. Бо за словами Господніми, по тому будуть бачити, що ми є учнями Христовими, якщо серед нас пануватиме любов. Любов і єдність, адже любов єднає усіх. І єдність завжди ставала тим неприступним, чого ворог не міг зруйнувати. Адже ми завжди перед викликом зла вміємо єднатися і давати відсіч ворогу та агресору, який увірвався у наш спільний, мирний дім для того, щоб нас поневолити, знищити, зруйнувати. Ворог, який зараз намагається нас поневолити, є не новим. Адже ми з ним ведемо боротьбу щонайменше останніх три стотілля. Він намагався нас поневолити, у нього періодами був успіх, але ми зуміли зберегтися та відновитися як народ, як держава, як українська церква. Ми зуміли зберегти нашу українську ідентичність, ми зберегли нашу мову і культуру, і після відновлення нашої державної незалежності ми відновили буття нашої помісної автокефальної української православної церкви. Бо церква є тією духовною основою, на якій ми надалі будуємо єдине цілісне тіло нашої української держави".

Ірина Терлюк, Софія Перчишин, Тарас Бурак, Суспільне