Нацбанк Білорусії запустив додаткову сесію валютних торгів, де курс визначають попит і пропозиція. Ринковий курс білоруського рубля виявився на 62% нижче офіційного: 8600 рублів за $ 1. Через пару днів валюта має з'явиться в обмінниках, а курси поступово вирівняються. Але все впирається у відсутність валюти: тануть надії на залучення коштів і від МВФ.

.

Раніше економіка сусідньої країни працювала за соціалістичними стандартами в умовах ручного керування. Для диктаторського режиму, який панує там, це було єдиним способом втримати ситуацію під контролем. Але міф про білоруське економічне диво розвіявся разом з втратою Кремлем інтересу до Лукашенка. Отримавши в користування газотранпортну систему республіки, в Росії вирішили припинити дотації. Не допомогли ні союзницькі відносини, ні вступ Білорусі до митного об'єднання.

Тож сьогодні нацбанк Білорусії вперше оголосив ринковий курс національної валюти. За підсумками перших торгів на Білоруській валютно-фондової біржі він склав 8,6 тисяч білоруських рублів за $ 1, 12,1 тисяч за один євро і 305 за один російський рубль.

Таким чином, ринковий курс білоруського рубля виявився на 62% нижче офіційного, який на 14 вересня складає 5300 білоруських рублів за $ 1!

Причина такого результату в нестачі вільно конвертованої валюти, пояснив заступник голови Нацбанку Тарас Надольний. «Пропозиція по окремих валют становило менше 5% від середньоденної експортної виручки», - повідомив він.

Весь обсяг пропозиції в ході торгів він оцінив в $ 8 млн. Національний банк інтервенцій не проводив, додав Надольний.

Додаткову торговельну сесію влади Білорусії ввели, щоб ліквідувати гострий дефіцит валюти на ринку. Останні п'ять місяців в обмінниках країни було неможливо купити готівкову валюту. Банки мали право продавати і купувати її лише за курсом, близьким до курсу Нацбанку, в результаті в Білорусії розцвів чорний валютний ринок, де курс долара коливався між сім'ю і дев'ятьма тисячами білоруських рублів.

На додаткової сесії продається валюта, що залишилася в розпорядженні експортерів після обов'язкового продажу 30% валютної виручки. Долари, євро і рублі, куплені банками в ході цих торгів, будуть надходити в їх обмінні пункти для продажу населенню.

Нацбанк очікує, що валюта в обмінниках з'явиться через пару днів після відкриття додаткової сесії і банки при продажі валюти населенню будуть орієнтуватися на встановлений на ній курс.

Першим інформацію надав Белсвіссбанк: курс покупки встановлено на рівні 8200 рублів за долар, продажу - 8700. Правда, у банку відзначили, що поки не готові гарантувати появу валюти у вільному продажу.

Надольний сподівається, що поступово пропозиція валюти на додатковій сесії зросте: експортери «активізуються в короткостроковому періоді", а разом з цим і курс іноземної валюти піде вниз.

«Курс буде вище чинного офіційного якийсь проміжок часу - це нормальна практика для такого роду інструменту», - пояснив заступник голови Нацбанку. Але в підсумку «наш граничний максимальний курс, за яким буде здійснюватися інтервенція, не буде значно відрізнятися від сьогоднішнього офіційного», вважає він.

Проблема в одному: для цього в країні має бути валюта. Але поки країна відчуває її гострий брак. Тануть надії і на отримання кредиту від Міжнародного валютного фонду.

Днями Олександр Лукашенко заявив, що якісь західні країни в обмін на надання кредиту вимагають звільнення політв'язнів. Але, за словами білоруського президента, ніяких політв'язнів в країні немає, і ніяких подібних переговорів проводитися не може.

за матеріалами іноземних ЗМІ