Це звернення я адресую передусім міській владі Тернополя – як заклик до невідкладних і результативних дій по совісті. А також усій тернопільській громаді – аби люди дізналися про ганебну і неприйнятну ситуацію, що склалася в нашому патріотичному місті через байдужість і лицемірство тих, хто називає себе націоналістами, а тим часом фактично знущається над ветеранами національно-визвольної боротьби. Така страшна несправедливість мені болить особливо, бо і моя родина отримала в ті роки незагойну рану – за допомогу «хлопцям з лісу» енкаведисти закатували на Прикарпатті моїх прадідуся і прабабусю… Але залишаю емоції і переходжу до справи.
Вони все ще у "схроні"...
Сьогодні в Тернополі мешкають лише 80 членів
Їхні плани та реальність Старі обшарпані меблі, цінні фотографії та інші матеріали, які просто лежать стосами, бо нема для них ні стелажів, ні стендів. В одній з кімнат члени Братства створили музей, в іншій – бібліотеку. Видно, що вкладали в це душу, бо хочуть, щоб туди приходили школярі, студенти, та й всі, хто хоче з перших уст дізнатися про одну з трагічних і, водночас, славних сторінок української історії. Але й видно, що ніхто їм і матеріально не допомагав навіть в елементарних речах. Мені дуже шкода, що я раніше не знав про таку ситуацію. Але, чесно кажучи, я й уявити собі не міг, що у нас таке можливо! Вже наступного дня я зібрав актив громадської організації «Тернопіль Європейський», щоб скласти план допомоги тернопільському Братству ОУН-УПА. Ремонт ми вже розпочали – своїми силами. Як депутат округу, де знаходиться приміщення, я особисто допоможу і в проведенні ремонтних робіт, і в облаштуванні музею. Але головною є не ця проблема. І самі ветерани навіть не сподівалися на таке сприяння, будучи готовими і надалі якось тягнути це все на своїх власних слабких плечах. Звернулися вони до мене зі своїм іншим великим болем та безвихіддю.
Постріл у спину: з минулого чи з майбутнього?! Виявляється, що на сьогодні організація заборгувала понад 40 тисяч гривень за комунальні послуги, і погасити його ветерани не мають жодної можливості. Наведу лише цьогорічні цифри, які при нинішніх цінах шокують. Так, обласна влада виділила Братству на статутну діяльність у 2015-му всього 10 тисяч гривень – це і на зарплати для трьох чоловік, з яких ще й податки сплачуються, і на канцтовари, і на заходи та зібрання, і на комунальні послуги, і взагалі на все потрібне. А міська рада Тернополя виділила аж 2 тисячі на весь рік! Це виходить, що «оцінила» кожного члена організації у гривню з копійками… Зрозуміло, що при нинішніх тарифах цих двох тисяч ветеранам вистачило б лише на сплату за комунальні послуги за один місяць. Керівник Братства Роман Ванчура куди тільки не звертався з поясненнями, що оплачувати такі суми організація неспроможна, але розуміння так і не знайшов. Братство просило навіть взагалі відключити їхнє приміщення від теплопостачання – старенькі люди із своїм і без того слабким здоров'ям готові були навіть мерзнути, але у відповідь від КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» прийшла лише чергова відмова та погроза притягнути за борг до суду.
А що каже Закон? В чинному вже кілька місяців Законі України «Про правовий статус та вшанування памяті борців за незалежність України у ХХ столітті» в 2 пункті статті 3 чорним по білому написано, що «органи місцевого самоврядування можуть за рахунок коштів місцевих бюджетів надавати додаткові соціальні гарантії, пільги або інші виплати борцям за незалежність України у ХХ столітті та членам їхніх сімей». В рамках Закону, виконавчий комітет Тернопільської міської ради може і повинен невідкладно вирішити питання про повне погашення боргу Тернопільської обласної Управи Всеукраїнського Братства ОУН-УПА «Лисоня» за рахунок коштів міського бюджету, передбачених для підтримки громадських організацій. Окрім цього – невідкладно вирішити питання про надання цій організації 100%-ої пільги на подальшу сплату комунальних послуг. Пане Надал, відповідне офіційне депутатське звернення я вже Вам надіслав: нехай натовп Ваших клерків розшукає його серед паперів; там усе написано!
Партизанська відозва на стіну міськради
Віталій Цимбалюк, депутат Тернопільської міської ради, голова громадської організації «Тернопіль Європейський»