Цьогоріч до 1 травня продовжено термін, упродовж якого громадяни можуть задекларувати доходи. Той, хто має право на податковий кредит, також повинен звернути увагу на зміни: якщо в попередні звітні періоди можна було подавати декларацію протягом року, то в 2011-му скористатися правом на податковий кредит за підсумками 2010-го можна, подавши декларацію тільки до 1 травня. Нещодавно начальник відділу оподаткування фізичних осіб ДПА в області Володимир Гузенков спілкувався із додзвонювачами на «гарячій лінії» та відповідав на запитання, які найчастіше турбують платників податків.
— Торік я переобладнав авто на використання стиснутого або скрапленого газу. Чи можу включити такі витрати до податкового кредиту?
— Так. До податкового кредиту за минулий рік маєте право включити суму коштів, сплачених у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу з використанням стиснутого або скрапленого газу.
— Моя дитина навчається в Тернопільському національному економічному університеті. Крім цього, працює. Чи маю я, як мати, право на отримання податкового кредиту в зв’язку з понесеними витратами на навчання дитини?
— Податковий кредит — це сума витрат, понесених платником податку, на яку дозволяється зменшення суми його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року, в тому числі в зв’язку з компенсацією вартості середньої професійної або вищої форми навчання такого платника податку, іншого члена його сім’ї першого ступеня споріднення (чоловіка, дружини, дітей). При цьому встановлено обмеження щодо неперевищення сум нарахованого платником податку податкового кредиту понад суму загального оподатковуваного доходу платника податку, одержаного протягом року як зарплату. Згідно із визначенням «заробітна плата» — це доходи, нараховані (виплачені, надані) внаслідок здійснення платником податку трудової діяльності на території України від працедавця. Тобто в разі якщо студент у звітному році навчався та працював і отримував зарплату, то він за наслідками року є платником податку на доходи фізичних осіб. Відповідно він, а не хтось із батьків, має право на звернення за податковим кредитом.
— Чи мають право на отримання податкової соціальної пільги громадяни, які виховують двох дітей?
— Згідно зі статтею 169 Податкового кодексу України платник податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги. У 2011 році розмір податкової соціальної пільги становить 470 гривень 50 копійок в розрахунку на кожну таку дитину. Податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує 1320 гривень. При цьому граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги одному з батьків, визначається як добуток граничного розміру доходу та відповідної кількості дітей (1320 грн. х відповідну кількість дітей).
— Чи має право підприємець після прийняття Податкового кодексу здійснювати свою діяльність за фіксованим податком?
— З прийняттям Податкового кодексу змін щодо фізичних осіб суб’єктів господарської діяльності, які мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів, одержаних від цієї діяльності, за фіксованим розміром податку не внесено. Громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи, мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів, одержаних від цієї діяльності, за фіксованим розміром податку шляхом придбання патенту за таких умов: кількість осіб, які перебувають у трудових відносинах із таким громадянином — платником податку, включаючи членів його сім’ї, які беруть участь у підприємницькій діяльності, не перевищує п’яти; валовий дохід такого громадянина від самостійного здійснення підприємницької діяльності або з використанням найманої праці за останніх 12 календарних місяців, що передують місяцю придбання патенту, не перевищує семи тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (119 тис. грн.); громадянин здійснює підприємницьку діяльність із продажу товарів і надання супутніх такому продажу послуг на ринках.
Доходи такого громадянина, одержані від здійснення інших видів підприємницької діяльності, оподатковуються в загальному порядку.
Валентина Девлиш, «Вільне життя плюс»