Сьогодні під стінами обласного управління внутрішніх справ зібралось понад сто людей. Переважно представників всеукраїнського об’єднання «Свобода» та низки інших громадських організацій.
Учасники акції протесту вимагали звільнити 21-річного «свободівця» Віктора Козорога, якого затримали правоохоронці. Учасники пікету викрикували на адресу правоохоронців гасла на кшталт «Ганьба», «Козорогу свободу», та вимагали міліцейське керівництво не ховатись у теплих кабінетах, а вийти до народу.
На думку координатора громадського руху «За Україну», депутата обласної ради Степана Барни, є неприпустимим, що міліція сьогодні замість того, щоб боротися із реальними злочинцями, зосереджує таку увагу на людині, яка має принципову політичну позицію.
– Це є тенденція на загальнонаціональному рівні, яка говорить про те, що сьогоднішня влада ставить собі за мету боротися більше з політично неугодними, аніж з реальними злочинцями. Це викликає протест громадськості, депутатського корпусу всіх рівнів рад, які сьогодні є на Тернопільщині. Хочу наголосити, що у факті затримання Козорога є непринциповим ані партійна, ані організаційна приналежність. У цьому важлива загальна консолідація національно-патріотичних демократичних сил на підтримку патріотів України, які мають принципову позицію, – вважає Степан Барна.
До протестувальників вийшов начальник обласної міліції Федір Бортняк, який пояснив, за що затримали «свободівця».
– Молодий патріот порушив український закон. Я не захищаю червоний прапор. Я є прибічник закону і тому я повинен захищати єдиний наш синьо-блакитний прапор. Що я і роблю. Є звернення людей, є людина, яка це вчинила, і є відповідальність за це. Чоловік затриманий за те, що він вчинив правопорушення, передбачене статтею 296 Кримінального кодексу України – хуліганство, – пояснив Федір Бортяк. І запросив до свого кабінету голову обласної ради Олексія Кайда та міського голову Сергія Надала. Опісля представники влади повідомили про результат перемовин.
– Щойно ми разом із міським головою занесли заяву в обласне управління міліції – клопотання про взяття на особисту поруку нашого побратима Козорога, щоб його випустили з-під варти. Натомість є інформація, що міліція буде передавати справу в суд для того, щоб замінити запобіжний захід взяттям під варту. Аналогічне клопотання ми направляємо і міськрайонний суд, щоб там врахували, що хлопець за повісткою прийшов сам, від дачі свідчень не ухилявся. Спочатку його викликали як свідка, а потім вже йому пред’явили обвинувачення в хуліганстві, зумисному злочині, зухвальстві і так далі. Відповідно, ми будемо вимагати, щоб людину звільнили з-під варти, випустили на поруки. Будемо надалі продовжувати нашу безстрокову акцію, якщо треба будемо пікетували і міськрайсуд. Але будемо діяти адекватно до тих рішень, які будуть увалюватися чи міліцією, ми прокурором, чи судом, виключно в рамках чинного законодавства, – заявив Олексій Кайда.
У свою чергу міський голова Сергій Надал повідомив, що захищати затриманого «свободівця» хочуть запросити іменитого правозахисника.
– З першого дня затримання Козорога працює команда фахових юристів. Сьогодні ми зробили звернення до правозахисника Валентини Теличенко, яка раніше працювала із ВО «Свобода», щоб вона виступила захисником Віктора Козорога. Чекаємо на її відповідь і я сподіваюся, що вона зможе нас підтримати у цій справі, – переконаний Сергій Надал.
До слова, представники прес-служби ВО «Свобода» розповсюджували резолюцію зборів громади міста Тернополя 16 травня 2001 року. У ній висунуто ряд вимог, зокрема:
– негайно звільнити 21-річного тернополянина Віктора Козорога, який незаконно утримується в ІТТ Тернопільської області;
– закрити кримінальну справу проти українських патріотів, які забезпечити виконання рішення Тернопільської міської ради про заборону використання червоних прапорів та радянської символіки на території міста Тернополя;
– покарати винних у перешкоджанні здійснення депутатами місцевих рад своїх повноважень під час масових заходів 9 травня у місті Тернополі;
– встановити та покарати осіб, які 9 травня в місті Тернополі, будучи одягненими в міліцейську форму, здійснювали охорону комуністичного шабашу та забезпечували безперешкодну ходу вулицями міста групи людей з червоними прапорами та символами Радянського Союзу;
– припинити переслідування українських патріотів, які захищали честь і гідність української нації, керуючись Конституцією України та рішеннями органів місцевого самоврядування;
– провести розслідування і притягнути до відповідальності винних осіб, які з явною неповагою до суспільства, порушуючи рішення Тернопільської міської ради, 9 травня демонстративно вивішали символ злочинної тоталітарної радянської імперії – червоний прапор;
– припинити проведення політичних репресій проти українських патріотів.