Пізнання минулого, його спадщини і загадок – це завжди цікаво та захоплююче. Ключем або історичним джерелом може стати будь-який предмет, що дійшов до нас з минувшини. Давня цегла і її клейма також допомагають сьогодні пізнати розвиток цегельного виробництва, перебудовчі процеси тих чи інших пам’яток, та й навіть історію родин – власників цегелень.

Саме цьому приурочена виставка «Цегла родини Потоцьких» з приватної збірки тернопільського колекціонера Олександра Фільова, який 23 квітня представив невелику частину своєї колекції у замку Синявських. Студентам та викладачам ВСП «Бережанський фаховий коледж НУБіП України» та ВП НУБіП України «Бережанський агротехнічний інститут» було цікаво дізнатися про історію виникнення виробництва цегли від наукової співробітниці Заповідника Надії Ковальчук, а про початок зацікавлення, особливості філобрікії, специфіку пошуку нових зразків та зберігання збірки – колекціонера Олександра Фільова. Захід модерувала завідувачка науково-дослідного і музейно-просвітницького відділу Олена Лугова.

Виставка діятиме до вересня 2025 року.

"Запрошуємо усіх охочих пізнати дотичність родини Потоцьких до розвитку цегельної справи у селі Рай біля Бережан. Минають роки і століття, у небуття відходять цілі покоління людей. Але їх творіння продовжують жити, формуючи живий зв’язок між минулим і сьогоденням. Клейма на цеглі є його складовою", - зазначають у Державному історико-архітектурному заповіднику м. Бережани.