У міфології древньої Еллади слово "амброзія" означає "їжа Богів". Напевно, тоді і припустити ніхто не міг, що рослина з такою назвою, через сотні років стане небезпечним карантинним бур’яном, від цвітіння якого страждатимуть тисячі людей.
Про небезпеку амброзії та про те, як від неї захиститися, розповів Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб.
Амброзія полинолиста перекочувала до нас у 20-х роках минулого століття з Америки. Ця рослина у період сходження своїми листками нагадує чорнобривці, має міцну кореневу систему і може виростати до 40–180 сантиметрів. Перецвівши, одна рослина залишає до 100 тисяч насінин, які із вітром переносяться на кілька кілометрів, проникають у ґрунт і швидко адаптуються до будь-яких умов.
Розмножується амброзія насінням, яке визріває у серпні-вересні, легко обсипається, засмічуючи ґрунт. Невеликі рослини продукують 50-300 насінин, добре розвинені рослини можуть давати по 30-40 тис. насінин, а окремі екземпляри до 80-100 тис. насінин. Схожість зберігає до 10-15 років, при сприятливих умовах до 30-50 років. У кінці квітня - на початку травня насіння дружно проростає. Цвіте амброзія з середини серпня до кінця жовтня. Під час цвітіння ця рослина дуже небезпечна: пилок викликає у людей алергію (підвищення температури, сльозотечу, кон’юнктивіт, погіршує зір і може викликати набряк легенів). Слід додати, що у цей період від її пилку страждають астматики, у яких загострюються приступи бронхіальної астми.
Симптоми алергії:
Пилок амброзії викликає у людей захворювання – амброзійний поліноз або «сінну пропасницю». У період цвітіння амброзії від цього захворювання страждає величезна кількість населення.
Як правило, алергічна реакція на пилок амброзії нічим не відрізняється від алергії на будь-яку іншу рослину. Алергени, що містяться в пилку, швидко руйнують захисний бар’єр слизових оболонок носа та очей, викликаючи чхання, сльозотечу, кон’юнктивіт, погіршення зору, першіння в горлі, свербіж та почервоніння шкіри, підвищення температури тіла. В окремих випадках може бути набряк легень, ускладнення нападів бронхіальної астми та хронічних астматичних бронхітів. У рідкісних випадках, потрапляючи в організм, пилок амброзії може провокувати нетипові симптоми: головний біль, втрату смаку та нюху, пригніченість або підвищену дратівливість, депресивний стан та погіршення сну.
Ефективних ліків проти цього захворювання поки що не існує.
Як боротися з алергією на амброзію
Найважливішим кроком у боротьбі з цим неприємним захворюванням є усунення контакту з алергеном – пилком амброзії. Без цієї умови не допоможуть навіть найсильніші таблетки від алергії. Тому, важливо: знищити всю наявну амброзію біля свого житла (зробити це потрібно ще до цвітіння бур’яну, найбільш дієвий засіб – виривання рослини з коренем). Вдома регулярно проводити вологе прибирання, вичищаючи диванні подушки, килими та м’які іграшки, на яких може осідати пилок. В період цвітіння рослини не слід тримати вікна і кватирки відкритими; випрану білизну не слід сушити на вулиці; після прогулянки необхідно помитися, а одяг слід регулярно прати.
Важливо! Відмінності амброзії полинолистої від золотарника канадського: амброзія - це листяна зелена рослина, тоді як золотарник є польовою квіткою з яскраво-жовтими квітами. Амброзія утворює велику кількість пилку, на відміну від золотарника, який виробляє мало пилку і в основному запилюється комахами.
З 2019 року амброзія полинолиста вийшла в лідери з ураження площ посівів, карантинний бур’ян засмітив понад 3 млн га земель у всіх областях України (дані Держспоживслужби).
52 країни-члени Європейської організації карантину і захисту рослин визнали бур’ян небезпечною рослиною, яка загрожує біорізноманіттю в європейському та середземноморському регіоні. Адже витісняє всі культури (від польових до овочевих) й може призвести до значних втрат врожаю одночасно в кількох країнах (дані ЄОКЗР).