Прокуратура більше не буде наглядати за додержанням та застосуванням законів. Функцію так званого «загального нагляду» відміняє новий закон України «Про прокуратуру». Новий закон вступить у дію наприкінці квітня 2015 року. Детальніше про зміни у законодавстві розповів прокурор Тернопільської області Юрій Гулкевич.
- З 26 жовтня 2014 року, тобто з дня опублікування нового закону, прокуратура не має так званої функції «загального нагляду», - пояснив головний прокурор області. - Цю функцію, до вступу в цілому закону у дію, прокуратура виконує виключно у формі представництва. Це означає, що прокурор зможе звертатися виключно з позовом до суду. Інших заходів реагування таких, як подання з вимогою скасування певних актів чи притягнення осіб до дисциплінарної відповідальності, ми позбавлені. Хоча найближчим часом думаю генеральна прокуратура видасть нормативні внутрішні документи, у яких це буде чітко регламентовано. Наразі, чотири функції передбачено для прокуратури: підтримання державного обвинувачення, нагляд за органами, які проводять оперативно-розшукову діяльність, зізнання, досудове слідство, нагляд при виконанні досудових рішень при покараннях та представництво інтересів держави і громадян. Це передбачено конституцією і дублює закон. Що стосується звернення громадян, то представлятимемо інтереси громадян тільки трьох категорій: неповнолітніх, осіб, визнаних недієздатними або обмежено дієздатними. Стосовно визнання недієздатності чи обмеженої дієздатності особи має бути рішення суду. Представляти інтереси всіх інших категорій громадян ми не зможемо. Вважаю, що в цілому цей закон позитивний, це дозволить нам рухатися до європейських, світових стандартів прокурорської діяльності. Час давно вже вимагає, щоб прокуратура не займалася тим, що не властиво її суті.
Функція «загального нагляду», як пояснив Юрій Гулкевич, залишалася у прокуратурі ще з радянських часів. Прокуратура того періоду була «монстром», яким усіх лякали, і якого усіх боялися. Система була побудована таким чином, що прокурор перевіряв також законність рішень суду. Від цього в Україні відмовились вже давно, а тепер наша прокуратура позбулася й «загального нагляду».
- Нема нагляду, закінчився, - каже чиновник. - Ми живемо у демократичній державі європейського типу. У Європі і США прокурор ні за чим не наглядає, він ходить в суд і в суді доводить, що хтось є злочинцем – все. І ми йдемо по тому ж шляху. Наглядачів не буде, і я вважаю, що це правильно, але всім треба до цього звикнути. Суспільство повинне зрозуміти, що в кінцевому результаті найвищим органом є суд, і свої справи треба вирішувати в суді, а не в прокуратурі. Прокуратура зараз перестала бути органом який лякає, а стала відповідальною за все і винною у всьому, судячи із публікацій в ЗМІ та звернень людей. Стоїть у когось кіоск під вікнами, де вночі музика грає – винен прокурор. З космосу видно, що у Дністровському каньйоні видобувають камінь – де був прокурор? Батьки не можуть поділити між собою власну дитину - прокурор не діє. Все зводиться до прокурора. А чому прокурор має цим займатися? У зв’язку з чим? У нас є маса контролюючих органів, Міністерства, відомства, інші правоохоронні органи, які зобов’язані цим займатися і без прокурора.
Згідно із новим законом «Про прокуратуру» зміниться і структура цього правоохоронного органу. Так, в області не буде районних прокуратур, а будуть тільки чотири міських. Тернопільська об’єднуватиме обласний центр, Тернопільський та Зборівський райони. До Чортківської міської прокуратури увійдуть Чортківський, Заліщицький, Борщівський та Гусятинський райони. До Кременецької - Кременецький, Шумський, Лановецький, Збаразький, Підволочиський. До Теребовлянської - Теребовлянський, Монастириський, Підгаєцький, Бережанський, Козівський.
Ольга Трач
Фото автора