Інформаційний портал "За Збручем" продовжує рейтингувати впливовість публічних та непублічних осіб Тернопільщини. Головна подія другого кварталу 2014 року - президентські вибори істотним чином вплинули на позиції головних дійових осіб області. Отже "хто є хто" станом на початок другого півріччя?

1.(-). Ніхто

Перше місце нашого рейтингу знову вакантне. На Тернопільщині немає беззаперечного лідера, який зміг здобути і втримати авторитет після Майдану. Більшість громадських діячів загрузли у чварах, гризні за посади та гроші. Замість згуртуватися, як під час критичних днів наприкінці лютого, тернопільська еліта розбіглася по партіях, кабінетах та диванних організаціях.

2. (2). Надал Сергій, міський голова Тернополя

Єдиний з нашого списку, хто міг би замахнутися на місце лідера, пережив непрості місяці. Він потрапив під публічний обстріл з боку колишніх союзників. Мова про групу бізнесмена Євгена Стєпанова, який був одним з інвесторів виборчої кампанії 2010 року. Зараз він став запеклим ворогом мера, та, як розповідають обізнані джерела, спонсором опозиційних до Надала громадських організацій та  діячів. Проти мера Тернополя в цій грі ополчилися і деякі немісцеві нардепи з ВО "Свобода". Кризовою для Сергія Надала стала травнева сесія, коли бойовики під революційними прапорами ледве не взяли штурмом будівлю міськради. З часом напруга спала, а дехто з активних штурмовиків потрапив минулого тижня за грати. Пан Надал у цей момент якраз вдало виїхав з України.

Війна з авторитетами не заважає команді Надала вирішувати земельні та фінансові питання. Щомісяця міська рада приймає до 200 подібних рішень.

3. (7). Василій Семенюк, митрополит Тернопільської архиєпархії УГКЦ

УГКЦ у час війни має шанси повернути занепалий вплив. На фоні гризні політиків церква знову стає арбітром, до якого звертаються і люди, і влада. Цим зумовлене високе місце у нашому рейтингу правлячого ієрарха Тернопільської Митрополії. Низка господарських та персональних скандалів минула непоміченою, а штурвал управління однією з найбільших митрополій УГКЦ пан Семенюк тримає міцно. Зокрема, він стримує кар'єрне просування амбітного священника Андрія Говери, який більше року не може обійняти вакантну посаду єпископа Тернопільського.

4. (4). Сиротюк Олег, голова Тернопільської облдержадміністрації

Перші 100 днів на посаді керівника області пройшли непомітно для людей і економіки.. Сформована за квотним принципом команда не здатна на жодні ефективні рішення. Пану Сиротюку було легше в революційні дні зірвати вивіску на приміщенні ОДА, ніж провести люстрацію. Досі у своїх кріслах сидять чимало "хоптянівців". Спроба продемонструвати новий формат влади також перетворилася у фарс. Так, до "корита" держзамовлень повернувся скандальний аферист-забудовник з партії Регіонів Володимир Лукін.

Олега Сиротюка обдаровують короваями, прес-служба працює за "хоптянівськими" стандартами. Жодних реформ в області, і навіть спроб немає. Зате голова ОДА добряче постарався для "своїх". Майже половину районів очолили однопартійці, близька подруга дружини керує апаратом ОДА, а давній товариш по "Свободі" Леонід Бицюра на посаді заступника замкнув на собі фінансові та кадрові надходження.

5(-). Барна Степан, керівник виборчої кампанії Петра Порошенка

Дебютант нашого рейтингу має всі шанси стати його постійним учасником на найближчі рік-два. Керівник виборчої кампанії Порошенка та майбутній очільник президентської партії на Тернопільщині має міцний "дах" в оточенні Президента. Пана Барну пов'язують давні дружні стосунки з близькими до "тіла" - нардепом Юрієм Стецем та Юрієм Луценком, тому політик з Чортківщини наразі є головним претендентом на посаду голови Тернопільської ОДА. Найближчим часом він змінить на посаді екс-нардепа, тягнибоківця Олега Сиротюка, якому підшукують малопримітну посаду в міністерстві культури або молоді й спорту.

Набувши політичної ваги 35-річний Барна став менше піаритися. Він більше не грає регбі та не бігає з мегафоном вулицями Тернополя. Нещодавно з політиком трапився неприємний випадок. Автомобіль з ним потрапив у жахливу аварію, через небезпечний маневр вантажівки, що їхала попереду. Пан Степан, мабуть "народився в сорочці" тому, що залишився неушкодженим. Важких травм зазнав його близький товариш.

6(5). Побер Ігор, народний депутат, УДАР

Нарешті політик-культурист у нашому рейтингу поклав на лопатки Олексія Кайду і Василя Деревляного, які у перші післяреволюційні дні жваво ділили посади. Тернопільському ударнику також дещо перепало: кілька керівників районів, посада заступниці голови ОДА для дружини свого давнього товариша, претензії на кілька управлінь. Але свій лотерейний квиток нардеп від Удару виграв раніше, коли Віталій Кличко підтримав на виборах майбутнього Президента. Тепер Кайда і Деревляний сушать мізки, як не втратити рештки впливу і що робити на виборах, а головний УДАРник ділить ресурси і посади. Пан Побер замахнувся навіть на найвище крісло в області. В кулуарах обізнані люди розповідають про намір нардепа протиснути головою ОДА фермера з Теребовлянщини Миколу Люшняка, який слухняно фінансує всі забаганки мускулистого політика. Шанси обох діячів невисокі, однак в політиці та під час війни все може статися.

7 (1). Кайда Олексій, народний депутат, Свобода

Нардеп-важковаговик вирішив всі свої проблеми та збайдужів до Тернопільщини. Зараз він більше цікавиться київськими проблемами та перспективами. На Печерських пагорбах ціна питання вимірюється десятками мільйонів, а не жалюгідними сотнями тисяч, як у нашій області. Очевидно, що пан Кайда мріє на високе місце у партійному списку. Поки його побратими-конкуренти щодня оскандалюються у міністерствах, Олексій Петрович нашіптує "об'єктивну" інформацію у вуха Олега Тягнибока: хто, скільки, кому і куди мимо партійної каси. На окрузі в обласному центрі виборці не скоро побачать політика, якому віддали майже 60% голосів. Партія підшукує іншого балакуна для довірливої тернопільської публіки. Крім того, владу в місцевому осередку ВО "Свобода", користуючись посадою намагається захопити сім'я Сиротюків. Завбачливий Кайда свої тернопільські депозити забрав ще навесні.

8 (10). Юлик Іван, начальник УСБУ в Тернопільській області

Мабуть, єдиний з керівників обласних силових структур, який має шанс залишитися у вертикалі Порошенка. Начальнику міліції Василю Облещуку обіцяють швидке і безтурботне пенсійне майбутнє, а прокурора чекає непростий іспит перед новим шефом - Віталієм Яремою, який не симпатизує покровителям пана Гулкевича. Головному спецслужбісту подібні пригоди не загрожують. Заради збереження статус-кво йому доведеться, хіба що обмежити контакти з надокучливими і занадто балакучими місцевими "тягнибоківцями". Сину пана Юлика, який керує Службою автодоріг області, теж не завадить повчитися азів дипломатії, щоб не нашкодити кар'єрі батька.

9 (8). Хомінець Василь, голова обласної ради

Не зважаючи на високий зріст, голові облради нечасто вдається виглядати з під тіні Олексія Кайди. На дворі літо, пече сонце, а в затінку так добре, прохолодно, ніхто не бачить не чує і знати не хоче. Така роль пану Хомінцю до душі. Деколи, його допускають до важливих міроприємств, перерізання стрічок, виступів перед сільськими громадами. Не слід забувати про нелегку роль зачитування довгих слів з сесійних питань порядку денного. Так що клопотів у Василя Петровича хоч відбавляй. Душевний комфорт голови облради не порушують навіть гучні скандали серед однопартійців. Поки Надали, Ситорюки, Навроцькі і Стаюри та інші дулеби скубуться на Хомінця може чекати нове кар'єрне підвищення.

Як завжди безкоштовне.

10-11. Роман Заставний, вічний кандидат в нардепи, Батьківщина; Олег Боберський, заступник голови обласної ради

Для цих двох діячів - екс-мера Тернополя та заступника Хомінця починаються цікаві часи. Заставний має шанси повернути втрачений вплив. З одного боку, майбутній голова ОДА та очільник обласного осередку партії Порошенка Степан Барна є його безпосереднім протеже. З другого, - шеф по партії "Фронт змін" Арсеній Яценюк міцно засів на чолі уряду. Роман Йосипович й сам не проти стати порулити в тернопільському "білому домі". У будь-якому разі його команда після 4-річної вимушеної перерви повертається до влади.

Інший новий персонаж рейтингу - Олег Боберський - єдиний з високопосадовців області обрав "правильного" кандидата у президенти. Він разом з Степаном Барною засвітився у кампанії Петра Порошенка, поки його колеги по облраді шукали

як стати і гарними і розумними одночасно. Пан Боберський очолює угрупування уенпістів, які покинули екс-нардепа Ярослава Джоджика і вирушили у самостійне політичне плавання. До екіпажу також входять екс-голови районів В.Болєщук, Т.Пастух та В.Шафранський. Їх новий похід до влади патронує група новопризначеного замголови адміністрації президента Юрія Косюка, а саме колишній тернопільський нардеп - Ігор "Наша Ряба" Тарасюк і чиновник родом з Теребовлянщини Йосип Штогрин.