Розпочинати реформування медичної галузі потрібно з самих низів. У першу чергу потребують негайних змін заклади первинної медико-санітарної допомоги, дільниці, ФАПи та швидкі допомоги. Найгірша ситуація у районах, селищах та селах. У деяких з них вже поступово вводять сучасні медзаклади з усім необхідним у рамках запропонованих реформ галузі.
Начальник управління охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації Михайло Буртняк каже, що у їхньому підпорядкуванні вже є проекти та моделі таких закладів.
- Для цього ми маємо напрацьовані моделі лікарень – залежно від інтенсивності надання медичної допомоги. Паралельно на кожному етапі ми ставили завдання зміцнювати матеріально-технічну базу – як медичним обладнанням, так і кваліфікованими кадрами, формувати сучасні медичні центри уже не третинному рівні, - розповів Михайло Буртняк.
Одним з найболючіших питань вже роками залишається фінансування галузі. Аби розвинути, а подекуди – навіть впровадити високий рівень медичного обслуговування, наразі грошей не вистачає. Ректор Тернопільського держмедуніверситету Леонід Ковальчук упевнений, що вихід таки є. За свій сорокарічний досвід роботи у сфері майже абсурдним вважає розподіл коштів на стаціонар і первинну допомогу.
- Усі кошти в основному йдуть на стаціонар. Було б добре, якби це спрацьовувало ефективно. Але ви бачите, як структура перевернутої піраміди сьогодні має місце на рівні району: близько 84% коштів ідуть на стаціонар, а близько 16% – на первинну медико-санітарну допомогу, дільничу службу і швидку медичну допомогу, - каже Леонід Ковальчук.
Леонід Ковальчук пропонує зменшити кількість стаціонарних ліжок, оскільки реальної потреби у них наразі немає, а зекономлені кошти спрямувати на розвиток необхідних закладів, - передає ІНТБ.