Кожна людина прагне жити в квартирі, максимально пристосованій під її потреби. Декому для досягнення цієї мети достатньо провести косметичний ремонт. Іншим необхідно змінити існуючі приміщення до невпізнання. А тут варто, в першу чергу, розрізняти поняття «перепланування» і «реконструкція» квартири. Якщо перепланування не потягне за собою додаткових зусиль чи ресурсів, то процес реконструкції досить громіздкий.

.

– Якщо є втручання в несучі конструкції чи в інші конструктивні елементи, потрібен проект реконструкції. Він передбачає затрати, потрібен дозвіл на будівельні роботи і так далі. Якщо цього немає, то роботи можна вважати поточним ремонтом і для цього не потрібні жодні дозволи і проекти, – розповів начальник інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Тернопільській області Юрій Олійник.

Виготовлення проекту реконструкції обійдеться тернополянам у кілька тисяч гривень. У той же час отримання дозволу на роботи не потягне за собою жодних фінансових затрат.

– Дозвіл на будівельні роботи видає інспекція державного архітектурно-будівельного контролю безкоштовно. І це не коштує жодної копійки. А що стосується реконструкції (адже такого поняття, як "перепланування" в будівництві немає і проект на це не потрібен), то це приблизно обходиться біля 3-4 тисяч гривень, за інформацією керівників проектних організацій, які, власне, ці види послуг і надають, – зауважив Юрій Олійник.

А ось добудова чи прибудова балкону – це вже набагато складніший процес. Для цього потрібно зібрати чимало паперів.

– В першу чергу, треба мати право користування земельною ділянкою або договір суперфікції, або свідоцтво на право власності на земельну ділянку. Далі - потрібно виготовити проект. Цей проект, відповідно, повинен затвердити замовник. Потім слід найняти технічний нагляд, авторський нагляд, отримати дозвіл в інспекції держархбудконтролю. На сьогоднішній день – це декларація про початок виконання будівельних робіт або повідомлення про початок виконання будівельних робіт цих об’єктів, які належать до 1-3 категорії будівництва, –  розповів Юрій Олійник.

Отримати необхідний дозвіл можна за 5 робочих днів. Відмовити у його наданні інспекція архбудконтролю може тільки у випадках неналежно оформлених документів. По завершенню будівельних робіт замовнику знову доведеться звернутися сюди та заповнити відповідну декларацію про готовність об’єкта до експлуатації. Її розглядатимуть протягом десяти робочих днів. Далі реєструють в єдиному державному реєстрі. А вже затверджена декларація свідчитиме про готовність об’єкта до експлуатації.