Всі ріки в Україні забруднені і... дуже забруднені
Близько 5-7% питної води із водогонів на Тернопіллі не відповідають нормам. В обласному центрі ситуація — краща..
Якість питної води на Тернопільщині щороку погіршується. Цей факт нещодавно підтвердив головний державний санітарний лікар області Степан Дністрян.
Як стверджують екологи, всі ріки України вважають забрудненими і “дуже забрудненими”. Невтішна ситуація і з підземними водами. Саме їх подають у комунальні водогони, зокрема у Тернополі. Той факт, що останнім часом побільшало скарг на якість води у міських водогонах визнають і в міському водоканалі. Саме цим пояснюють необхідність негайного промивання всіх мереж упродовж 24-25 травня.
В області – 11 тисяч криниць
Близько 5-7% питної води із водогонів на Тернопільщині не відповідають вимогам санітарних норм, зауважив пан Дністрян. При цьому в області є 11 тисяч індивідуальних і громадських криниць, з яких використовують воду для пиття і приготування їжі для дітей віком до трьох років.
— Частина питної води із водогонів сьогодні не відповідає вимогам, — додає пан Дністрян. — Що стосується громадських криниць, то більше 12% із них за бактеріальними показниками не відповідають вимогам стандартів.
Найгірша ситуація, як він каже, — з індивідуальними криницями. Вода в них може бути небезпечною як для дорослих, так і для дітей.
— Ми постійно проводимо лабораторні дослідження. Тому звертаюся, перш за все, до керівників органів місцевого самоврядування, — продовжує головний санітарний лікар області. — Їм варто навести лад біля криниць, а також вишукати кошти для того, щоб провести дезінфекцію та знезараження криниць.
Немає очисних споруд
Епідеміологи області тепер можуть швидше виявляти небезпечну інфекцію у воді. Завдяки новому приладу, який купили для бактеріологічної лабораторії обласної санепідемстанції, результати експерти отримують через 18 годин.
— Ми маємо прилад для дослідження якості води, тож можемо встановити, чи є якісь патогенні інфекції у воді, набагато швидше, — пояснює пан Дністрян. — Раніше такі дослідження робили три дні.
Серйозною бідою є також відсутність у містах області очисних споруд для знезараження каналізаційних викидів. Ця проблема актуальна чи не для кожної області України, тому її нині вирішують.
— Із 35 міст нашої області тільки 24 забезпечені очисними спорудами, — каже головний лікар області.
За його даними, 126 підприємств Тернопілля нині скидають недоочищені стоки просто у ріки й озера.
— Не відкидаю можливості, що стоки потрапляють у відкриті водойми із інфекційних стаціонарів, — додає він. — Наприклад, протитуберкульозних. А в тих річечках напувають худобу, діти купаються. Це серйозна проблема.
Однак проблем із якістю питної води у Тернополі, за словами пана Дністряна, — немає. Вода, яку подають тернополянам, відповідає всім санітарним нормам і правилам.
— Найбільше проблем із питною водою у Заліщиках, Борщеві, Чорткові. Цей регіон — єдиний, який частково бере питну воду із річки Серет, — зауважив пан Дністрян. — Поганою є також вода і у Кременецькому районі.
Нагадаємо, від отруєння нітратами у 2010 р. померла тримісячна Юлія Покляпок із с. Жуківці Лановецького району. Причина — неякісна вода у приватній криниці.